Ağustosta ihracat azaldı

DHA
08.09.2015 - 12:19 | Son Güncelleme:

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) aracılığı ile ağustos ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azalarak 760 milyon dolar olarak gerçekleşti. AKİB’in ilk sekiz aylık döneminde ihracatı ise 7.2 milyar dolar oldu.

AKİB Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, dolar-euro paritesi nedeniyle ihracatta bu yılın başından itibaren yaşanan düşüşlerin ağustos ayında da devam ettiğini söyledi. Aymen "Moralimizi bozmadan çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Yılın üçüncü çeyreğine pozitif bakıyoruz" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan "2015 yılı ikinci çeyrek gerçekleşme ve üçüncü çeyrek beklenti Eğilim Anketi" sonuçlarına göre de üçüncü çeyrekte ihracatın artacağını düşündüklerini belirten Aymen, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Adana’da 5-6 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceğimiz İnovasyon Haftası etkinliği ile Akdenizli ihracatçılarımızın katma değer odaklı büyümeyi daha çok benimsemesini ve inovasyonu iş modellerinin merkezine almasını sağlayacağız. Yanıbaşımızdaki İran pazarının da ülkemiz için büyük önemi vardır. İran ile yapılan tercihli ticaret anlaşması ile Ağustos 2015 döneminde İran’a ihracatımızda yüzde 4.5’lik artış oldu. Bu artışın devam edeceğine inanıyoruz."

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı