GeriEkonomi AGSD'den sosyete pazarlarına tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AGSD'den sosyete pazarlarına tepki

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Canip Karakuş, sosyete pazarlarının bir an önce denetim alınması gerektiğini savunurken, ilgili Bakanlık, kuruluşlar ve belediyeleri bu konuda görev yapmaya çağırdı.

Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, büyük kentlerde son zamanlarda kurulmaya başlanan ve sosyete pazarları olarak adlandırılan oluşumların, tekstil sektörünü olumsuz etkilediğini ve halk sağlığını tehdit ettiğini ifade etti.
 
Sosyete pazarlarının aslında yıllardır var olan işporta kültürünün isim ve kimlik değiştirmiş şeklinden başka bir şey olmadığını kaydeden AGSD Başkanı, sosyete pazarlarında ve sokaklarda satılan malların marka ürünlerle hiçbir ilgisi olmadığına dikkati çekti.
  
Giyim sanayicileri olarak yatırım yaptıklarını, fabrikalar kurarak, istihdam sağladıklarını, yeni tasarımlar yarattıklarını, ürettiklerini, yapılan ihracat ve ödenilen vergilerle ekonomiye katkıda bulunduklarına işaret eden Karakuş, sosyete pazarlarının ise ekonomi literatüründe kayıt dışı olarak geçen kesimi oluşturduğunu kaydetti.

Sosyete pazarlarındaki satıcıların kira dertleri olmadığını, elektrik parası ödemediğini, eleman çalıştırmadığını, vergi vermediğini ve başka markaları kullanarak para kazandığını anlatan Karakuş, sosyete pazarlarının bir an önce denetim altına alınması,  vergi mükellefi olmalarının sağlanması ve burada satılan ürünlerin kaynağı ile yapısının incelenmesi gerektiğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle