Ağar’ın bankada 42 bin YTL’si, Mumcu’nun kardeş hesabı var

Nuray BABACAN / ANKARA
25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan ve üstü kapalı olarak CHP lideri Baykal’ı ima eden, "Bir genel başkanın hesabında muazzam bir para var" sözleri üzerine Baykal’dan sonra, DYP ve Anavatan liderleri de banka hesaplarını açıkladı. DYP lideri Mehmet Ağar’ın bankada 42 bin YTL’si bulunurken, Anavatan Lideri Erkan Mumcu’nun banka hesabı yok, ödemelerini kardeşi yapıyor.

YENİ Şafak Gazetesi’nde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın "Bir genel başkanın hesabında muazzam bir para var" şeklindeki açıklamaları ile başlayan tartışma, kampanyaya dönüşüyor. Bu sözlerin üstü kapalı muhatabı olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan sonra, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da hesaplarını açıkladılar. Parti liderleri, "Parti ve lider hesaplarının şeffaf olması" konusunda çağrı yaparken, aynı duyarlılığın AKP ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından da paylaşılması gerektiğini belirttiler.

AĞAR’IN 42 BİN YTL:

DYP Genel başkanı Mehmet Ağar, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, bu tartışmanın, ’siyasetin şeffaf finansmanına’ katkı sağlamasını istedi. Ağar, kendisinin banka hesabının 50 bin YTL’nin altında olması nedeniyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın dikkatini çekmediğini belirterek, "Ne yapalım en fukarası bizimki. Benim Meclis Ziraat Bankası hesabında maaşım dışında ayrıca 42 bin YTL birikimim var. Biraz utanılacak rakam olmadı değil mi?" dedi.

MUMCU’NUN HESABI YOK:

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise kamu alanında gizlilik olmayacağını belirterek, "Bizler kendi işletmemizi yönetmiyoruz, millete ait bir emaneti idare ediyoruz. Hem kurumsal, hem de özel hayatımızda şeffaf olmamız gerekiyor. Bu şeffaflık sistemli ve devamlı olmalıdır" dedi. Mumcu, partisinin ve kendisinin hesabını açıklarken, Hazine’den aldıkları 4 milyon YTL’lik yardımın bitmek üzere olduğunu belirtti. Mumcu, bunun bir bölümünün genel merkez tadilatı ile amblem ve afiş değişikliği çalışmalarına gittiğini bildirdi. Mumcu, şöyle dedi: "Benim özel banka hesabım yok. Benim banka hesabım, kardeşimdir. Kredi kartlarımızı o öder, çocukların eğitim giderleri gibi yüksek meblağları da o karşılar. Bizim sadece maaş hesaplarımız var. Diğer giderlerimizi oradan karşılıyoruz."

Parti liderlerinin banka hesabı kaç YTL

LİDER Hesabı

Deniz Baykal132.000

Mehmet Ağar42.000

Erkan MumcuYok

Unakıtan: Sade vatandaşın bile hesabını açıklayamam

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, ’bir maliye bakanının bırakın parti liderlerini, sade bir vatandaşın hesabını bile /images/100/0x0/55eb28b8f018fbb8f8af2731açıklayamayacağını’ söyledi. Unakıtan, bir bardak suda fırtına koparıldığını iddia etti. Unakıtan, dün AKP Grup toplantısından önce basın mensuplarının "Bir siyasi parti liderinin muazzam hesabı var" sözlerini söylemediğini belirterek, sorulara şu yanıtları verdi:

Unakıtan: Bir maliye bakanı bırakın parti liderlerini, sade bir vatandaşın hesabını bile açıklayamaz. Bu kanunlarla da zaten sır olarak belirtilmiştir. Maliye bakanının bunları açıklaması mümkün değildir. Onun için kimse bir bardak suda fırtına koparmaya kalkmasın.
Soru: Gazete yönetimi, bakan açıklamayı, bir grup AKP’liye yaptı diyor.

Unakıtan:
Bu kadar. Konuşmalarım bu kadar. Hiçbir şey çıkarmaya çalışmayın. Ben yazılı açıklamamı yaptım. Orada herşey açık seçik belli, hepsi bu.

Soru: Haberde Maliye bakanının yakın çevresine verdiği bilgiye göre deniyor. Siz yakın çevrenize böyle bir bilgi verdiniz mi?

Unakıtan:
Biraz önce konuştuk. Türkçe olarak açıklama yaptım. Bunları tekrar tekrar sormanın alemi yok. Maliye bakanları bu bilgiyi görevden ayrıldıktan sonra bile açıklayamaz.

Soru: Baykal’ın tepkisini nasıl karşılıyorsunuz?

Unakıtan:
Herhalde erkendir. O da benim hakkımda bazı şeyler söylediğinde bunları söyledin mi diye ben sorduğumda ’söylemedim’ dedi. Ben de hiç bir şey yapmadım. O da bana sorsaydı, ben de ona ’söylemedim’ derdim. Ama çok acil olarak öyle bir açıklamalar yapmış olabilir.

Soru: Böyle bir bilgi nasıl sızmış olabilir

Unakıtan:
Bilmem ki...

Soru: Bu konuda bir araştırma veya soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?

Unakıtan:
Araştırma yapmayı da düşünmüyorum. Böyle birşey söylemediğim için ne araştırması yapacağım.

Soru: Baykal kendisi benim mal varlığımı açıklasın diyor.

Unakıtan: O kendisine ait bir hususdur. Bizimle ilgili bir husus değildir. Bütün siyasiler malvarlıklarını belirli usullerle bildirirler. Bunun bir usulü vardır. Bu prosedüre her siyasi uymuştur. Bu konuda siyaset müessesini de fazla zedelememek gerekir.

Soru: Neden böyle bir haber yayınlandı

Unakıtan:
Bilemiyorum.

Partilere verilen Hazine yardımından vergi alınacak

HAZİNE
siyasi partilere yaptığı yardımın yüzde 15’ini artık vergi olarak geri isteyecek. Bugüne dek vergiden muaf olan siyasi partilerin, Hazine yardımlarını bankalarda mevduat, repo, kar payı şeklinde değerlendirilmesinden elde ettikleri gelirlerin yüzde 15’i yeni yasa uyarınca kesilerek stopaj vergisi olarak devlete ödenecek. Hazine yardımının, bankada mevduat, repo veya kar payı olarak değerlendirilerek gelir elde edilmesi halinde, bu paranın nitelik olarak Hazine yardımı olmaktan çıktığı belirtiliyor. Menkul kıymetlerin vergilendirilmesinde tek oran olarak yüzde 15’e geçilmesine ilişkin değişiklik, geçen ay Gelir Vergisi Kanunu’na eklenen bir maddeyle yapılmıştı. Madde, bugüne kadar stopaj vergisinden muaf olan siyasi parti, sendika, ticaret ve sanayi oda ve borsaları ile kamu kuruluşlarını da kapsıyor. Bu kapsamda, özel yasayla yapılan özel hesaplamaya göre bütçeden her yılın Ocak ayında Hazine yardımı alan siyasi partilerin elde ettiği gelirlerin yüzed 15’i de ilk kez vergiye tabi olacak.

DÖNER SERMAYELER:

Siyasi parti, sendika, oda ve borsaların yanısıra, bütün kamu kuruluşları da bu yıldan başlayarak yüzde 15 stopaj yükümlülüğü kapsamına girecek. Bilgi veren yetkililer, yüzde 15 stopaja tabi tutulacak kamu kuruluşlarının gelirlerinin, geniş kapsamlı değerlendirildiğini belirterek, "hastanelerin döner sermayeleri ile kamu kuruluşlarının mevduatını bir bankadan başka bir bankaya aktarma karşılığında elde ettikleri parasal avantajın da vergilendirileceğini açıkladı. Yetkililer, "Zaten muafiyetleri kaldırırken amaçlanan da buydu. Hangisi içerde, hangisi dışarda tartışmaları bitecek. Çünkü stopaj yapılırken paranın kökenine bakılmaz" dedi. Yüzde 15 stopaj uygulamasından, bankalararası mevduat ile aracı kurumların borsa para piyasasında değerlendirdikleri kendi paralarına yürütülen faizler muaf tutuldu.

Partilerin alacağı Hazine yardımı Parti Yardım

AKP40

CHP22.6

DYP11.1

MHP9.4

GP8.4
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı