GeriEkonomi ‘Ağa’ için kim ne dedi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ağa’ için kim ne dedi?

Doğan: Yeri doldurulamaz

DOĞAN
Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Anadolu’nun bir çok yerinde müteşebbislerin Sabancı, Koç ve Eczacıbaşı’nı örnek aldığını belirterek, yaşamını yitiren Sakıp Sabancı’nın yerinin doldurulamayacağını söyledi.

Sakıp Sabancı’nın iş dünyasında uzlaşmacı, sorunlara yaklaşımlarıyla ve iş ahlakıyla değerli bir insan olduğunu vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: ‘Vehbi Koç, Sabancı Ailesi ve Eczacıbaşı bugün Anadolu kaplanları dediğimiz kişilerin uç beyleriydi. Uzun yıllar beraber dostluk ettik, güzel günler geçirdik. Yeri kolay kolay doldurulamaz. 30 yıldan beri yakın dostluğumuz vardı. Bütün sorunlarla ilgilenirdi. Son günlerde en büyük isteği olan istikrarlı bir siyasi iktidar geldi, kendi deyişiyle ’İnşallah hata yapmadan böyle gider ülkemizde işler’ diyordu. Bütün özlemi daha çok yatırım, daha çok iş ve istihdamdı.’

Koç: Işık tutanlardan biriydi

KOÇ
Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sabancı Ailesi’ni ziyaretinde, ‘Ölüm haberi herkesi olduğu gibi bizi de derinden yaraladı. Kendisi tükenmez, dinmeyen, enerjisi, çoşkusu ve hayat sevinciyle her zaman yanımızda olacağını düşündüğümüz bir büyüğümüzdü. Türkiye’de özel sektörün kurucularından ve iş dünyamıza her zaman ışık tutan duayenlerden biriydi. Sorunları bir engel olarak görmez, çözüm üretirdi. 7’den 70’e tüm Türkiye’nin sevgisini kazanmıştı. Geçtiğimiz yıllarda her söz aldığında dile getirmeyi ihmal etmedğii ‘ülkem için daha neler yapabilirim’ sözlerinin hepimizin paylaştığı bir ilke haline gelmesini umuyorum’ dedi.

Eczacıbaşı: Geleceğimize damga vurdu

ECZACIBAŞI
Holding Murahhas Azası Bülent Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı’nın kaybı üzerine yaptığı açıklamada, ‘Dünya çapında katkıları ile hepimizin geleceğine damga vurdu. Ekonominin geleceğine iyimser bakabiliyorsak bence Sakıp Bey’in payı vardır. Kendisini hep saygı ve sevgiyle anacağız. Kuruluşlarını sağlam temeller üzerine oturttu’ dedi.

Yaşar: Sabancı tartışılmaz

Sakıp
Sabancı’nın eski arkadaşlarından Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, ‘1960’lı yıllardan bu yana süren bir dostluğumuz vardı. İş hayatındaki başarıları tartışılamaz,ancak O’nun en önemli özelliği insancıl karakteriydi’ açıklamasını yaptı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök:

Sabancı’yı bütün Türkiye’den farklı anlatmayacağım. Sabancı sahici bir insandı. Sahiciliği ile insana kendisini sevdirirdi. Kamuoyunun bildiği bir Sabancı vardı ve biz onu anlatırdık. Bize Türkiye’yi sevdiren, ilerleme azmini veren bir insandı. Türkiye’nin çok kritik döneminde moral veren insandı, Türkiye’nin moral hocasıydı. Cesur bir insandı, kimsenin sesini çıkarmadığı dönemde o sesini çıkarırdı. Onun için bizim önemli müttefiğimizdi.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

Sadece Türk özel sektörü için değil, aynı zamanda farklı kişiliği, değişik yaklaşımlarıyla, sosyal yaşama bakışıyla, dürüst ve vatansever özellikleriyle tüm topluma örnek olan bir hayat çizgisi yaşadı. iş dünyası ağasını ve duayenini kaybetti, acımız çok büyük, Türk özel sektörü büyük duayeninin hiçbir zamanı unutmayacaktır.

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Refik Baydur:

önder bir işadamıydı. Onu çok arayacağız. Kendi hayatındaki dinamizmi dalga dalga işyerlerinden bütün bir ekonomiye yayan benzeri bulunmayan bir kişiliğe sahipti. Mütevazı kişiliğiyle Sakıp Ağa unvanını hak etmişti. Hakkında günlerce konuşmak mümkün, ancak onun kişiliğini tam anlamıyla ifade etmede daima bir şeyler noksan kalacak.

İSTANBUL Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük:

Türkiye için her alanda pek çok hizmetler vermiş olan Sabancı, İSO ve Türk sanayii için çok özel bir insandı. Değişime öncülük eden, toplumsal uzlaşmaya ve ortak akla önem veren kişiliğiyle, herkesin sevgisini ve saygısını kazanmış, toplumun belleğinde son derece sempatik bir şekilde yer almış, bilge bir kişiydi. Geniş ufuklu, vizyon sahibi ve aynı zamanda mütevazı bir şahsiyetti.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği:

Kurucu üyemiz, Yüksek İstişare Konseyi onursal başkanımızın vefatı, ülke, Türk sanayi ve iş dünyası için büyük bir kayıp. Kaybı ile camiamız büyük bir değer yitirdi. Toplumsal sorumluluğuna olağanüstü derecede vakıf olan ve bu sorumluluğun gereklerini her zaman yerine getirmiş olan Sayın Sakıp Sabancı’nın yeri doldurulamayacak.’

KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak:

Sabancı Kocaeli sanayicisinin önderiydi. Kocaeli’nde büyük yatırımları olan Sabancı, yoktan KENTSA’yı var etti. O Türk işçisinin neler yapabileceğini dünyaya gösterdi. Her zaman önderimiz oldu. Hassas ve duygulu bir insandı. Onu çok arayacağız.

GÜNEYDOĞU Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bedrettin Karaboğa:

Türkiye’nin tüm sorunlarına duyarlı mükemmel bir insandı. Sadece Türkiye’de değil, dünyada bile Sabancı gibi insanlar çok zor yetişir. Türkiye, sanayisinde imparatorunu, kralını, padişahını kaybetti.

KAYSERİ Ticaret Odası Başkan Vekili M. Asaf Mehmetbeyoğlu:

Hemşehrimiz başarılı işadamı, Sabancı’nın vefatının, tüm Kayserilileri ve teşkilamızı derinden yaraladı.Sabancı gibi başarılı insanların kaybı, Türkiye’nin kaybıdır. Çünkü Sakıp Sabancı gibi insanlar çok az yetişmektedir.

ADANA Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş:

Adana’ya sanayiyi ve ticareti getiren büyük bir insanı kaybettik. Böyle insanlar zor yetişir. Adana bugün sanayide ve ticarette ön plandaysa bu Sabancıların sayesinde olmuştur.

GAZİANTEP Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer:

Tıpkı Vehbi Koç gibi Türkiye sanayisinin unutulmaz kilometre taşlarından biriydi. Türkiye’de böyle insanlar zor yetişiyor, aslında bu tip insanların sağlıklarında da kıymetlerinin bilinmesi gerekiyor. Cumhuriyet tarihimizin unutulmaz sanayicilerinden biriydi. O gerçekten ağaydı ve adam gibi adamdı.

GAZİANTEP Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan:

Türkiye’nin sorunlarına duyarlı, yaptığı yatırımlarla binlerce insana ve aş ve iş veren değerli bir insandı. Harika bir gönül insanını, değerli bir sanayici ağabeyimizi kaybettik.

EGE Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu:

Her adımından dersler çıkardığımız gibi vefatından da çok önemli dersler aldık. İnsanlar için yaşarken sadece fabrika kurmak, para kazanmak, servet sahibi olmak yeterli değil. Önemli olan öldükten sonra arkasında hayır, takdir ve sevgiyle anıldığı bir hoş seda bırakmak. Sabancı, bunu başarabilmiş bir işadamı oldu.

İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş:

İşalemi pusulasını kaybetti. Kıvrak Kayserili zekasıyla fırsatları gören, değerlendiren, üçüncü bin yılın küreselleşme sürecinde kuruluşlarını hemen bu akıma uyarlayabilen, değişimci, yaratıcı ve sosyal yönü çok olan bir duayendi. Sabancı, iz bırakarak giden ismi eserleriyle ölümsüzleşen bir deniz feneridir.

ELAZIĞ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Öztürk:

Büyük bir duayeni kaybettik. Sabancı renkli bir kişiliğe sahip ve önemli bir simaydı.

Carrefour Grup Başkanı Daniel Bernard:

Prestiji ve insani değerleriyle modern Türkiye’nin gelişimine örnek teşkil ederek çok büyük bir ekonomik grubun oluşumunu sağlamış, ama bunun yanısıra Sakıp, bir arkadaş, dürüst bir dost olmuş, sade, ulaşılabilir, mütevazi ve olağünüstü cömert kişiliğiyle ülkesinde özellikle kültür alanında ve gençlerin eğitiminde her ilde yardımlar gerçekleştirmiştir. Ülkesinin her yerinde tanınan bir örnek olmuş ve dünya çapında büyük prestij elde etmiştir.

Teknik Direktör Fatih Terim:

Adanalı olarak Sabancı ailesi ile ilişkilerim çok eskilere dayanıyor. Sabancı, Türkiye’ye ender gelen insanlardan bir tanesidir. Çünkü tüm olaylara pozitif bakan bir insandı. Son yaşadığımız olaylarda hep yanımızda olmuştur. Küçükle küçük, büyükle büyük olmayı başarmış her konuda mütavazi bir insandı. Kolay yeri doldurabilecek bir insan değil. Çağımızın önemli insanlardan bir tanesiydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle