GeriEkonomi Afşin-Elbistan B Termik Santrali açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afşin-Elbistan B Termik Santrali açılıyor

Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin 12 Şubat Pazar günü düzenlenecek törenle açılacağı bildirildi. Santralin açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katılması bekleniyor.

EÜAŞ Genel Müdür Vekili Sefer Bütün yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu santralin yıllık üretiminin net 8,1 milyar kilovat saat ve Türkiye'nin elektrik enerjisi üretimine katkısının yüzde 6 civarında olacağını bildirdi.
Bütün, Afşin-Elbistan bölgesindeki 3,4 milyar ton düşük kalorili linyit kömürünün değerlendirilmesi amacıyla, Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin devamı olarak 920 milyon ton rezerv kapasiteli Çöllolar havzasından beslenecek olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin inşaatına 2000 yılında başlandığını kaydetti.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin inşasının çevreyi temiz tutmak amacıyla ve yürürlükteki yönetmelik uyarınca, Baca Gazı Kükürt Arıtma Tesisi ile birlikte düşünüldüğünü ifade eden Bütün, şöyle dedi: “Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nde Baca Gazı Kükürt Arıtma Tesisi dünyada ticari boyutta en yüksek oranda uygulanma güvenirliğine ve emre amadeliğe sahip olan kükürtdioksit tutma verimi çok yüksek olan Kireçtaşı-Alçıtaşı Yaş Yıkama Sistemi seçilmiştir. Böylece santralin işletmeye alınmasından sonra Baca Gazı Kükürt Arıtma Tesisi ile toplu kükürtdioksit emisyonları yasal ölçüm değerlerinin altında olacaktır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle