GeriEkonomi 'Afrika'ya üs kurmaya gelmedik'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Afrika'ya üs kurmaya gelmedik'

'Afrika'ya üs kurmaya gelmedik'
refid:27751293 ilişkili resim dosyası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cibutili iş adamlarına seslenerek, "Biz buraya bölgedeki askeri faaliyetlerimizi sağlamak için bir askeri üs kurmaya gelmedik. Bölge coğrafyasında beraber ticaret yapmak için ticari ve ekonomik anlamda herkesin daha büyük menfaatler temin edeceği birlikte içinde bulunacağımız bir ekonomik üs kurmak için geldik" dedi.

Bakan Zeybekci, beraberindeki 90 kişilik Türk bürokrat ve iş adamı kafilesiyle Doğu Afrika'nın giriş kapısı olarak kabul edilen liman ülkesi Cibuti'ye geldi.

Burada düzenlenen Cibuti-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Zeybekci, iki ülke arasında tarihten gelen gönül bağına dikkati çekti.

Bugün imzalanan Özel Ekonomik Bölge Kuruluşu Anlaşması'yla bu dostluğun ekonomik alanda da ivme kazanacağını belirten Zeybekci, bu anlaşmanın Cibuti'yle başlayacak yeni iş fırsatlarını da beraberinde getireceğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu belirten Zeybekci, gelecek yıllarda bu rakamın milyar dolar seviyelerine çıkmasını hedeflediklerini aktardı.

Türkiye'nin Doğu Afrika'nın giriş kapısı olan Cibuti'ye büyük önem verdiğini belirten Zeybekci, Türkiye'nin de Cibuti için Avrupa'nın giriş kapısı konumunda olduğunu söyledi.

Türk halkının Afrika'ya yönelik samimi tutumunun tarihten gelen bir değer olduğunu anlatan Zeybekci, "Biz Afrika'yı önemsiyoruz. Ama biz Afrika'yı başkalarının önemsediği gibi önemsemiyoruz. Biz Afrika'yı sadece bir şeylerin alınabileceği bir yer olarak görmüyoruz. Bölgedeki yoksulluğu görmezden gelmiyoruz. Bu bölgenin kaynaklarının bu bölgede kalması gerektiğinin bilincindeyiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Afrika ülkelerinin tamamı ile olan ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini yineleyen Zeybekci, fırsatlardan karşılıklı olarak kazanç sağlanmasının önemine dikkati çekti. Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bugün fırsatları beraber değerlendirmek için buradayız. Biz buraya bölgedeki askeri faaliyetlerimizi sağlamak için bir askeri üs kurmaya gelmedik. Biz Cibuti gibi bir dostumuz ve kardeşlerimizin olduğu bir coğrafyada askeri bir üsse ihtiyacımız olduğunu da zannetmiyoruz.

Biz buraya Türkiye olarak sizlerle beraber ticari ve ekonomik bir üs kurmak için geldik. Biz Cibutili kardeşlerimizle beraber ülkeyi de kalkındırmak, bölge coğrafyasında beraber ticaret yapmak için ticari ve ekonomik anlamda herkesin daha büyük menfaatler temin edeceği ve birlikte içinde bulunacağımız bir ekonomik üs kurmak için geldik."

TİCARET HACMİ 30 MİLYAR DOLAR
Zeybekci, Türkiye ekonomisinin son 12 yılda küresel ve rekabetçi bir kapasiteye ulaştığını belirterek, Cibuti ekonomisinin de son yıllarda büyüme kaydettiğini söyledi.

Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçilik sayısının 39'a ulaştığını hatırlatan Zeybekci, Türkiye'nin Afrika'yla ticaret hacminin de son 12 yılda 5 milyar dolar seviyesinden 30 milyar dolara çıktığını anımsattı.

"İki kardeş ülkenin önünde ticareti sınırlayıcı hiçbir sınırın olmaması gerektiğine inanıyoruz" diyen Zeybekci, Türkiye'nin 30 önemli ülkeyle serbest ticaret anlaşması (STA) bulunduğunu anımsatarak, "Çok kısa bir süre içinde Cibuti ile de bir STA imzalamak zorundayız. Geleceğin en önemli ortaklarından olan Cibuti'yle daha süratli yol almalıyız" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle