GeriEkonomi Afla ayda 1.2 trilyon lira tasarruf edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afla ayda 1.2 trilyon lira tasarruf edilecek

Şartlı salıverme ve ceza ertelemesi yoluyla getirilecek aftan, yaklaşık 40 bin kişinin yararlanabilecek olması, tek kişilik yer kalmayan cezaevlerini boşaltırken, Adalet Bakanlığı bütçesini de bir ölçüde rahatlatacak.

Adalet Bakanlığı, şu anda mahkûm başına üç öğün yemek karşılığında 800 bin lira ‘‘iaşe bedeli’’ veriyor. Üç öğün değil, bir öğün yemek çıkarmaya yetmeyen bu paranın 2001 yılında, asgari 1 milyon liraya çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu durumda, 40 bin mahkûmun affıyla bakanlık, her ay 1 trilyon 200 milyar ‘‘iaşe bedeli’’ ayırmaktan kurtulacak. Bakanlık yetkilileri, mahkûm sayısının azalması ile cezaevlerindeki yemek kalitesinin de yükselebileceğini kaydettiler.

Afla cezaevlerinin 73 bine dayanan nüfusu azalacak ve 33 bine kadar inecek. Cezaevlerinin boşalması da özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde mahkûmları koyacak yer bulamayan bakanlığı rahatlatacak. Buna paralel olarak, cezaevlerinin günlük masrafları da azalacak.

Ancak, özellikle yarıaçık cezaevlerindeki dokuma, halıcılık, ayakkabıcılık, çinicilik, arıcılık, tarım ve hayvancılık gibi tesis ve işletmelerle, işyurtları boş kalacağı için bakanlığın önemli ölçüde bir gelir kaybına uğrayabileceği savunuluyor.

Bakanlık yetkilileri, bu konuda, şu anda kesin bir rakam vermenin mümkün olmadığını, ancak gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirttiler. Yetkililer, bir süre cezaevlerindeki bazı işyurtları ve tesislerin kapatılabileceğini de kaydettiler.Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bütçeyi sunuş konuşmasında, İşyurtları Kurumu Bütçesi'ne Hazine tarafından Eylül 2000 sonu itibarıyla ödenmesi gereken 8 trilyon 330 milyar 902 milyon 139 bin liranın aktarılmasını istemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle