GeriEkonomi Afgan parası değer kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afgan parası değer kazandı

Afganistan`da başkent Kabil`in Taliban karşıtlarının eline geçmesi ve Taliban sonrası bir iktidar için farklı gruplar arasındaki uzlaşma umutlarının güçlenmesi, ulusal para Afgani`nin değerlenmesine yol açtı.

Bu gelişmeler nedeniyle son bir ayda ABD Dolarının fiyatı, Afgani karşısında yüzde 62 oranında geriledi.

Afganistan`in kalbi olarak gösterilen döviz ve altın işlemlerinin açıkta yapıldığı Kabil`de döviz işlemi yapan Abdülmetin Hamdami, bir Amerikan Doları bir ay öncesinde 84 bin Afgani`den işlem görürken, fiyatın bugün 32 bin Afgani`ye kadar düştüğünü belirtti.

Hamdami, ``Kabil`de kalıcı bir hükümetin kurulduğu gün, dolar fiyatı daha da büyük düşüş gösterecek`` dedi.

Hamdami, şu anda yaklaşık Afganistan`da 2 binin üzerinde yabancı gazeteci olduğunu ve bunun bile Amerikan Doları`nın düşmesinde etkili olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

``Paramız inanılmaz bir şekilde değer kazanmaya başladı. Sadece Amerikan Doları değil, Pakistan Rupi`si bile paramız Afgani karşısın dadeğer kaybediyor. Bir ay öncesinde bir Rupi 1.300 Afgani iken, fiyatı yüzde 50`den fazla azalarak bugün itibariyle 550 Afgani`ye kadar düştü.``

AFGAN HALKININ YÜZÜ GÜLÜYOR

Bu arada Amerikan Doları ve Pakistan Rupi`sinin fiyatında bir ay içinde yaşanan büyük düşüşler, Kabillilerin yüzünü güldürüyor.

Hemen hemen tüm yiyecek ihtiyaçlarını Pakistan`ın sınır kenti Peşaver`den getirten Afgan esnafı, Rupi`de yaşanan düşüşü, anında fiyatlara yansıttı.

Kabilli esnaf Abdülsabur, bir ay önce 130 bin Afgani olan 7 kg`lik unun fiyatının 40 bin rupiye düştüğünü belirtirken, ``Bir kilo yağ 60 bin Afgani`den 30 bin Afgani`ye, 1 kg şeker 32 bin Afgani`den 16 bine, ekmek ise 4 bin Afgani`den 2 bin Afgani`ye geriledi. Bu Afgan halkının bir ay içinde iki kat zenginleşmesini sağladı. İnanın, artık Kabilli alış-veriş bile çıkıyor`` dedi.

TEK MEMNUN OLMAYAN SARRAFLAR

Yüzü gülmeyen tek esnaf ise altın alım satımıyla uğraşan sarraflar.

Kabil`de bir gram altının fiyatının 600 bin Afgani`den 250 bin Afgani`ye gerilemesi, bu meslek grubunun hiç hoşuna gitmedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle