GeriEkonomi Af yok, 650-700 bin kaçak cep telefonu bu gece susuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af yok, 650-700 bin kaçak cep telefonu bu gece susuyor

Af yok, 650-700 bin kaçak cep telefonu bu gece susuyor
refid:3865950 ilişkili resim dosyası

Yasadışı yollarla Türkiye’ye sokulan ve yapılan incelemeler sonucunda kara listeye alınan 650-700 bin cep telefonunun kapatılmasına bugün başlanıyor.

Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Alkan TRT1’de yaptığı açıklamada, kayıtdışı olduğu belirlenen yaklaşık 18 milyon cep telefonunun kayıt altına alınması işleminin son aşamasına gelindiğini ve daha önce gri listede olan 1 milyon cep telefonu arasından kara listeye alınan, 650-700 bin cep telefonunun 31 Ocak tarihinden itibaren kapatılacağını söyledi.

AF BEKLENTİSİ VARDI:

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, daha önce bazı gazetelere yaptığı bir açıklamada, kaçak cep telefonlarının kayda alınması için ikinci bir şans verilebileceği sinyali vermişti. Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Alkan, kayıt ve kapatılma işlemi esnasında askerde veya yurtdışında olduğu için kayıt yaptıramayan cep telefonu abonelerinin, faturalarını ibraz ederek cep telefonu bayilerinde kayıt yaptırabileceklerini ve kapanan cep telefonlarını açtırabileceklerini söyledi. Telekomünikasyon Kurumu ve mobil operatörler tarafından koordineli olarak kullanılacak, sisteme giren yeni cep telefonlarını anında tanıyacak, otomatik kayıt sistemi ise denenmeye başladı. Kayıt sisteminin tam anlamıyla devreye girmesiyle kayıtdışı ve çalıntı cep telefonlarını kullanmak olanaksız hale gelecek. Kayıtdışı veya çalıntı telefonlar sistem tarafından anında tanınacak ve sözkonusu cep telefonu hemen devre dışı bırakılabilecek. Dün cep telefonu operatörleri de, abonelerine geçtikleri mesajlar ile kayıt dışı cep telefonlarının bu geceden itibaren görüşmeye kapatılacağı uyarısında bulundular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle