AEG, Profilo'yu Bosch'a sattığına pişman oldu

Hürriyet Haber
19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ELECTROLUX, AEG'yi bünyesine kattıktan sonra Profilo'nun bu yolla kendisine geçen yüzde 20'lik hissesini Bosch'a sattığına pişman oldu. Electrolux Türkiye Genel Direktörü Nevio Pollesel, ‘‘Stratejik hata yaptık. Türkiye'de pazar payımız yüzde 12'den 2'ye düştü. Şimdi, payımızı artırma planını devreye sokuyoruz’’ dedi.

TÜRKİYE'de 35 yıl AEG markasıyla üretim yaptıktan sonra, 1997 yılında Profilo'daki yüzde 20'lik payını Bosch'a devreden AEG'nin üreticisi Electrolux, şimdi bu operasyonun acısını çekiyor. Electrolux Türkiye Genel Direktörü Nevio Pollesel, ‘‘Bu operasyon sonunda Türkiye'deki pazar payımız yüzde 12'den yüzde 2'ye geriledi. AEG markası geçmişte Türkiye'de çok güçlüydü. Ancak önemli hatalar yaptık. AEG grubu olarak Profilo'nun yüzde 20'sine sahiptik. Biz bunu 1995 yılında Bosch'a sattık. O da bir yılda bütün AEG bayilerini Bosch'a çevirdi. Biz, yüzde 20'lik hisse satışının, bu sonuçları getireceğini göremedik’’ dedi.

Aralarında Kelvinatör, AEG, Frigidaire, White Westinghause gibi dünyanın önde gelen beyaz eşya markalarını bünyesinde bulunduran Electrolux, Türkiye'de kaybettiği pazar payını yeniden yükseltebilmek için, yeni ürünlerini cazip fiyatlarla sunma planını uygulayacak. Electrolux bu yolla, ‘‘pahalı marka’’ imajını değiştirip, Türk tüketicisini yeniden yanına çekmeye çalışacak. Electrolux, yeni planıyla Türkiye pazarında da payını Avrupa'da olduğu gibi yüzde 23'e çıkarmayı hedefliyor.

Electrolux, cazip fiyatlarla haziran ayından itibaren Türkiye pazarına sunacağı yeni ürünleri, İtalya'da düzenlediği bir toplantıyla Türk basınına tanıttı. Nevio Pollesel, ‘‘Türkiye, çok büyük bir pazar. Biz de bu pazarda var olmak istiyoruz. Daha çok Türk tüketicisine ulaşabilmek için ürün gamını genişletip, fiyatları düşüreceğiz’’ dedi.

Tamburu eğimli çamaşır makinası

AEG'nin 2000 yılı ürünleri arasında yer alan ‘‘Diva’’ modeli eğimli girişi olan dünyanın ilk çamaşır makinası. Tamburunun ve contalarının 10'ar derece eğimli olması nedeniyle çamaşırları makinaya koyarken ve çıkarırken eğilmeye gerek kalmıyor. 25 farklı programı bulunan Diva, 5.5 kilo yıkama kapasitesi ve dakikada 1200 devir sıkma hızına sahip. Şimdi Türkiye'de ki stratejik hatasını Lavamat 2120 Diva'yla telafi etmeye çalışan AEG, bu yeni ürününü haziran ayından itibaren 500 milyon liradan satışa sunulacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı