GeriEkonomi Adanalılara soğuk su projesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adanalılara soğuk su projesi

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, artan hava sıcaklığını dikkate alarak, yaz aylarında musluklardan “soğuk su” verilmesi uygulamasının devam edeceğini bildirdi.

Aldırmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Çukurova'da bunaltıcı havanın yaşandığı bu günlerde, musluklardan “buzdolabından çıkmış gibi” su akışını sağlayan uygulamaya 28 Haziran Pazartesi gününden itibaren geçileceğini kaydetti.

Çatalan Baraj Gölü'nden su temin edilen kotun düşürülerek istenilen soğukluğa ulaşıldığını ifade eden Aldırmaz, şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi suyumuz Çatalan Gölü havzasından karşılanıyor. Karlı Toros dağlarından süzülerek gelen su, arıtma tesislerinde arıtılarak 22 derece olarak şebekeye veriliyor. Çeşmelerden 15-18 derece aralığında akmaya başlayacak olan su, vatandaşlarımız talep ederse 9-10 dereceye kadar soğutulabilecek.”

SOĞUK SU PROJESİ NASIL İŞLİYOR?

Adana Büyükşehir Belediyesinin iki yıl önce başlattığı soğuk su projesi şu şekilde işliyor. Çatalan Baraj Gölü'nün en derin noktasından 9-10 derecedeki su devasa borularla alınıp, arıtıldıktan sonra şehir şebekesine veriliyor. Böylece Adanalılar en sıcak yaz aylarında bile buzdolabından çıkmış gibi soğuk su içme imkânına kavuşuyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle