GeriEkonomi Adana'da 2 bin kadın inşaat işçisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana'da 2 bin kadın inşaat işçisi

Adana'da 2 bin kadın inşaat işçisi
refid:18999629 ilişkili resim dosyası

ADANA’da inşaat sektöründe kayıt dışılığı önlemeye yönelik çalışma yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü, son 6 aydaki denetimlerde inşaatlarda çalışmadıkları halde yaklaşık 2 bin kadının inşaat işçisi gibi gösterilip, sigorta primi ödendiğini saptadı.

SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, ağırlıklı olarak inşaat şirketi ortakları, müteahhit ya da muhasebecilerin, hayatlarında inşaata gitmemiş kadın yakınlarını, inşaat işçisi gibi gösterip, sigorta primlerini yatırdıklarını saptadıklarını belirtti.

Sahte sigorta yapan kişi ve şirketler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını vurgulayan Muhammed Gerçek, "6 aylık çalışmada yaklaşık 2 bin kadının, çalışmadığı halde sigortalı primlerinin yatırıldığını saptadık. Bu durumdaki kişiler için ödenen primleri iptal edeceğiz, ödenen miktar da kuruma gelir sayılacak ve geri ödenmeyecek" dedi.

Bilgisayar sistemlerinde sigortası yapılan her bireyin nüfus bilgilerine rahatlıkla ulaşabildiklerine dikkati çeken Gerçek, şunları söyledi:

"Sigortası yapılan kadın işçilerin, inşaat sahipleri, mühendis ve muhasebecileri ile akrabalık bağı olup olmadığına bakıyoruz. Çoğu defa akrabası çıkıyor. Mesela tespit ettiğimiz bir inşaat şirketinin ortakları A.B., M.D., H.Y. ve M.B.’nin, kızları, yengeleri, eş ve yeğenleri sigortalı yapılmış. Bir başka şirket ortakları A.K. ve C.K.’nin gelini H.K. ve kardeşinin kızı A.K.’yi sigortalatmış. Bunun gibi birçok örnek var."

YEŞİL KARTLARI İPTAL OLMASIN DİYE SİGORTASIZ ÇALIŞIYOR

İnşaatların belediyeler tarafından verilen ruhsatlarını inceledikleri de kaydeden Gerçek şöyle konuştu:

"Yapı ruhsatında inşaatla ilgili bilgiler yer alır. Biz bunları inceleyerek, o inşaatta ne kadar işçinin çalışması gerektiğini tespit ederiz. Ardından kaç işçinin sigortalandığını sorgularız. İnşaatlarda da genellikle çalışanlar yeşil kartlı. Çoğu işçi, yeşil kartı iptal olmasın diye işe başlamadan önce sigortasının yapılmaması şartıyla anlaşma yapıyor, kayıt dışı çalışıyor. Yeşil kartı olan işçiler kendilerinin yerine kadınların sigortalarının yapılmasından memnun. Biraz daha fazla para kazanmak için kayıt dışı çalışan bu işçiler, çalışma gücünü yitirdiklerinde emekli olma şansını kaybettiklerinin farkında değiller."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle