GeriEkonomi Adana da indirim kampanyasına hazırlanıyor
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Adana da indirim kampanyasına hazırlanıyor

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı ŞabanBaş, İstanbul ve Ankara`dan başlatılan ``indirim günlerini`` Adana`ya da yansıtmak için çalışmalara başladıklarını, bu gerçekleştiğinde sağlanacak sıcak para girişinin, piyasayı hareketlendireceğini söyledi.

Baş, ekonomik sıkıntıların biraz da halkın para harcamadan korkmasından, yarına güvenle bakamamasından kaynaklandığını belirterek, yapılacak indirimli satışların alış-verişi teşvik edeceğine inandığını bildirdi.

Bu hafta indirim için ön çalışma yaptıklarını belirten Baş, ``İndirimi uzun süreli yapmayı düşünmüyoruz. 1-5 Aralık 2001 tarihleriarasında 3 gün süreyle yapmayı planladığımız indirim konusunda hazırlıklarımız sürüyor. 27 Kasım Salı günü bu konuda çalışacak bir komisyon oluşturacağız`` dedi.

Baş, halkın yanıltılmaması için indirime katılmak için başvuruda bulunan tüm firmalardan fatura girişlerini isteyeceklerini, böylece hiçbir suiistimalin yaşanmasına da izin vermeyeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

``Yüzde 20 ile yüzde 50 arasında olmasını planladığımız indirimli satışlar süresince tüm meclis üyelerimiz sıkı bir denetim için çalışacak. Bayram arifesinde indirimden yararlanmak isteyen vatandaşlar da alış-verişe yönelecek ve sıcak para girişi piyasanın üzerindeki ölü toprağı kaldıracaktır.``

Baş, indirimli satışlara katılacakların iyi bir kar yapamayacak, hatta maliyetine mal satacak olsalar dahi ellerindeki malı nakit paraya çevirerek sıkıntılarını giderebileceklerine inandıklarını bildirdi.

İş dünyası olarak bugüne kadar hükümetin ekonomik istikrar programına destek verdiklerini, çok olumsuz koşullara rağmen ümitlerini taze tutmaya özen gösterdiklerini hatırlatan Baş, güven ortamı sağlandığında piyasaların tamamen açılacağına inandığını kaydetti.

Baş, bu yıl ekonominin dibe vurduğunu, ancak bir kaç ay sonrası için umutlu olduklarını belirterek, ``Şu aşamada yapılması gereken en önemli iş; IMF`nin bankaların kendilerini düzeltmesi için verdiği sürenin uzatılmasıdır. 31 Aralık`a kadar tanınan süre yetersizdir ve bu sürede bankalar sıkıntıya girdiğinde bu sıkıntı piyasaya da yansıyacaktır`` dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle