GeriEkonomi Ada değiliz ki etkilenmeyelim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ada değiliz ki etkilenmeyelim

Ada değiliz ki etkilenmeyelim
refid:28239693 ilişkili resim dosyası

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Şimşek, Merkez Bankası’na ilişkin tartışmaların yatırımcı nezdinde bir miktar tedirginliğe sebep olduğunu belirterek, “Ada devleti değiliz ki içerdeki tartışmalar piyasayı etkilemesin. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını gözeterek rasyonel bir zeminde karar vermesi gerekiyor. Enflasyonun kalıcı şekilde yüzde 5 ve altına inmesi gerekir dolayısıyla enflasyonla mücadelenin sürmesi lazım” dedi.

CNNTÜRK yayınına katılan Şimşek, Merkez Bankası’nın 24 Şubat’ta yapacağı toplantıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Merkez Bankası’nın tartışmaları ve değerlendirmeleri dinleyeceğini ve rasyonel bir zeminde karar vermesi gerektiğini söyledi.

MERKEZ’İN TOPLANTISI

Bankanın, genel anlamda Türkiye’nin gidişatını gözönünde bulundurması gerektiğini dile getiren Şimşek, “Temel öncelik ne? Zaten siz fiyat istikrarını başarırsanız, ekonomik performans da iyileşiyor, faizler de düşüyor ve şirketlerimizin uzun vadeli finansmana erişimi, daha ucuz finansmana erişimi sağlıklı bir şekilde ekonominin sürdürülebilir bir şekilde büyümesinin önünü açıyorsunuz. Bunlar birbirini dışlayan şeyler değil” diye konuştu. Merkez Bankasının toplantısıyla ilgili siyaseten yorum yapmasının doğru olmayacağını ifade eden Şimşek, “Merkez Bankası bütün verilere, küresel konjonktüre bakacak, dünyada ne olup bitiyor... Türkiye ekonomisinde enflasyon eğer düşüş trendindeyse Merkez Bankası faizi indirsin, bunun şaşırtıcı olmaması lazım” diye konuştu.

VATANDAŞA ETKİ

Şimşek, doların seyri ve bunun etkisi hakkındaki soru üzerine, doların uzun bir süredir bütün para birimlerine karşı değer kazandığını söyledi. Yılbaşından bu yana birçok ülkenin para biriminde liraya eşdeğer kayıpların söz konusu olduğuna dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti: “Doların değer kazanmasının bilanço etkilerine bakıldığında, devletin net dış borcu olmadığı için devlete bir olumsuz etkisi yok. Vatandaşın net döviz ve altın fazlası olduğu için vatandaşa da doğrudan bir etkisi yok. Şirketlerin döviz açığı ve bunların bilançoya olumsuz etkisi var. Bankaların döviz pozisyonu aşağı yukarı nötrdür. Ancak ekonomi yavaşlar, donuk krediler artarsa, bunun bankalara etkisi olur. İşin diğer etkilerine bakıldığında ithalat azalır, ihracat ise bir miktar artar. Burada iç ve dış talebin önemli olduğunu vurgulamak lazım. Liradaki değer kaybını kısa vadede rekabet gücünü artıran bir faktör olmakla birlikte kalıcı bir rekabet gücü artışı olarak öngörmüyoruz. Kalıcı rekabet gücü artışı yapısal reformla olur. Doların değer kazanmasının şirketlerin dış borçlanmasını ve dış borç seviyesini olumsuz etkilemesi de mümkün.”

SEÇİM EKONOMİSİ YOK

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı reform paketlerinin, bazı kesimlerce “seçim ekonomisi uygulanacak” şeklinde değerlendirildiğinin hatırlatılması üzerine Şimşek, bu paketler üzerinde 2013 yılının ortasından bu yana çalışıldığını söyledi. Şimşek, şunları söyledi: “Açıklanması seçim öncesine denk geldi diye ona popülist, seçim ekonomisi diye bakmamak lazım Geçenlerde ana muhalefet lideri ramazanda ve Kurban Bayramı’nda emeklilere birer ilave maaş diyor. 11 milyona yakın emeklimiz var. Çarpın bir bakın, bir kalemde bütçe açığını neredeyse yüzde 70 artıracak, gerçekçi değil, hayali şeyler. Şu anda bizim en güçlü tarafımız mali disiplindir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle