GeriEkonomi Aceleci mi tedbirli mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aceleci mi tedbirli mi

Aceleci mi tedbirli mi

10 Ağustos’daki seçim Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı’nı belirlerken, yeni başbakanın kim olacağı, ekonominin nasıl şekilleneceği gibi belirsizlikleri de beraberinde getirdi.

Bu noktaya dikkat çeken ilk açıklama ‘siyasi risk’ vurgusu ile Fitch’den geldi. Dün de Moody’s’den benzer bir değerlendime gelince, kredi kuruluşları eleştirilerin hedefi oldu. Peki kredi kuruluşları açıklama yapmakta erken mi davrandı? İşte farklı görüşler...
Fatih Özatay (TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü): Türkiye’de şu anda yaşanan belirsizliklere dikkat çeken Fitch ya da diğer kuruluşların seçim sonrası deyip, nezaketen bu soruları sormamaları beklenemez.
Erhan Aslanoğlu (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi): Belirsizliğe dikkat çeken Fitch, seçimin hemen ertesi günü erken saatlerde açıklama yapması tartışılabilir.
Erdal Aral (İş Yatırım Genel Müdürü): Bana göre Fitch değerlendirmesini açıklamada biraz acele etti. Siyasi risk vurgusu yaptı ama ne olduğunu tanımlamadı.
Cafer Bakırhan (Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi): Siyasi risk kriterinin, ülke notunun belirlenmesinde yüzde 20-25 ağırlığı var. Dolayısıyla seçimlerin öncesinde açıklama gelmesi normal.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle