GeriEkonomi Acarer: Numara taşınabilirliği ile abone sayısı düşebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Acarer: Numara taşınabilirliği ile abone sayısı düşebilir

Acarer: Numara taşınabilirliği ile abone sayısı düşebilir
refid:10232328 ilişkili resim dosyası

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği sistemiyle toplam abone sayısında bir miktar düşme olabileceğini belirterek, "Bunun hiçbir zaman numara değiştirme veya işletmeci değiştirme sayısı kadar olacağını düşünmüyorum ama böyle bir olanak sağlandığı için birden fazla hattı olan abonelerin bazılarının kullanmadıkları hatlarını iptal ettireceklerini düşünüyorum" dedi.

TELEKOMÜKASYON Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği sistemiyle (NTS) toplam abone sayısında bir miktar düşme olabileceğini söyledi. Acarer, "Bunun hiçbir zaman numara değiştirme veya işletmeci değiştirme sayısı kadar olacağını düşünmüyorum ama böyle bir olanak sağlandığı için birden fazla hattı olan abonelerin bazılarının kullanmadıkları hatlarını iptal ettireceklerini düşünüyorum" dedi. TK Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği uygulaması ile ilgili olarak kurumun Ankara Demirtepe’deki merkezinde basın toplantısı düzenledi. Acarer yaptığı konuşmada, dünyada NTS’nin bağımsız şirketler tarafından yapıldığını ve belli bir ücret talep edildiğini, TK’nın aboneden ve işletmeciden hiçbir bir ücret talep etmediğini söyledi. İşletmecilerin birbirine uygulayacağı ücretin üst sınırını belirlediklerinin altını çizen Acarer, "Üst sınırı 2 YTL olarak belirledik. İşletmeciler kendi aralarında ücret talep edebilirler. 3 operatör de uygulamada aboneden ücret talep etmeyeceğini sözlü olarak ifade etti. Ancak işletmeci para isterse bu rakam makul düzeyde olmalıdır. Aksi olursa müdahale ederiz" diye konuştu. Sabit telefonda numara taşınabilirliğinin 9 Mayıs 2009’da başlayacağını anımsatan Acarer, bu tarihe kadar telefon pazarında rekabetin tam olarak oluşacağını söyledi.

Rekabete olumlu etki

NTS’nin rekabeti çok olumlu geliştiren bir uygulama olduğunu dile getiren Acarer, "Daha numara taşınabilirliği süreci başlamamıştır ama başlamadan birkaç hafta öncesinden beri işletmecilerin tarifelerinde çok ciddi cazip tarife olanakları ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak rekabet son derece olumlu etkilenmiştir" dedi. Numara taşınabilirliği süreci istismar edildiği takdirde müdahale edeceklerini kaydeden Acarer, numara taşınabilirliği uygulamasının AB mevzuatı ile tam uyumlu olduğunu da vurguladı. NTS’de sesli anonsun en çok tartışılan konulardan bir tanesi olduğunu dile getiren Acarer, "Dünyada genelde NTS terk edilen bir yöntem. Dünya ülkeleri sesli anonsa başlamışlar fakat daha sonra tona dönmüşler. Bunun nedeni de bir abone günde 50 kere aranıyorsa bunun 48 tanesi kendisini bilen kişiler tarafındandır, aboneyi her arayan o sesli anonsu o numara kullanıldığı sürece dinlemek zorunda eğer sesli anons sistemi tercih edilirse" dedi. Acarer, ton uygulamasının bir süre sonra oturacağını ve ciddi sorun çıkması halinde yeni bir düzenleme yapabileceklerini kaydetti.

Internetten bilgi

Numara taşıma işlemi gerçekleştiğinde en fazla 6 gün içinde aktif olacağını kaydeden Acarer, taşınan ve taşınmakta olan numaraların "www.numaranitasi.gov.tr" adresinde öğrenilebileceğini söyledi. Numara taşınabilirliğinde başlarda hızlı bir talep olacağını ve sistemin zamanla oturacağını dile getiren Acarer, "Muhtemelen ilk birkaç yıl hızlı daha sonra da düşen bir süreç olacak çünkü zaten yeni abone kendisi için en uygun operatörü seçecek" dedi. Numara taşınması sırasında hem eski hem de yeni operatörde işlem yapılması gerektiğini kaydeden Acarer, fiili taşıma esnasında abonenin haberleşme kesintisinin ortalama 15 dakika olacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle