GeriEkonomi Aç kalan çalabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aç kalan çalabilir

Aç kalan çalabilir

İspanya’nın Endülüs bölgesinde, küçük bir kasabanın belediye başkanlığını yürüten Juan Manuel Sanchez Gordillo, fakir halka destek olmak için marketlere düzenlenen hırsızlık organizasyonlarını yönetiyor.

3 bin kişinin yaşadığı Marinaleda kasabasındaki hırsızlık hareketini eline aldığı megafonla, markete girmeden yöneten Gordillo, “Bazı ailelerin yemek yemesi için, birilerinin bir şey yapması gerekiyor” diyerek kendisini savunuyor.

Sembolik saldırılar

İspanyol hükümetinin kemer sıkma politikasını en barışçıl şekilde protesto ettiklerini söyleyen Gordillo, “Bu saldırılar birer sembol. Şu anda yiyecek hiçbir şeyi olmayan insanlar var. Biz de temel gıdaları istimlak edip, evlerinde en azından bir kap çorba kaynatmaları için bu ailelere vermek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

İspanya’nın Robin Hood’u

33 yıldır belediye başkanlığı yapan ve gri sakallarıyla ünlü bir komünist olarak kabul edilen Gordillo, hırsızlık organizasyonlarının içinde bizzat yer almıyor ama hırsızlık yapılırken dışarıda bekleyip megafonla direktifler veriyor. Adı hırsızlık olaylarına karıştığı gerekçesiyle tutuklanan pek çok ismin, hapse girmesini engelleyen Gordillo, geçtiğimiz günlerde Fransız süpermarket devi Carrefour’un mağazalarından birine gerçekleştirilen eylemde, boş çuvalların süt, şeker, yağ ve makarna ile doldurularak yağmalanmasına öncülük etmişti. Ülkenin önde gelen partileri mağazalara gerçekleştirilen bu yağmalama hareketini kınadıklarını açıklarken, Gordillo şimdiden “İspanya’nın Robin Hood’u” olarak da anılmaya başladı.

Vekil olduğu için tutuklama yapılmıyor

YAĞMALAMANIN ardından 5 kişinin yakalandığı, Juan Manuel Sanchez Gordillo’nun da konuyla ilgili olarak ifadesinin alındığı ancak bölgesel millet vekili olması nedeni ile tutuklanamadığı ifade edildi. Öte yandan Endülüs İşçi Sendikası’nın yüzlerce üyesi ile İspanya Savunma Bakanlığı binasının önünde kurduğu protesto kampında kalan Gordillo’ya sivil savunma ekipleri müdahale etti. Marinaleda kasabasını 1979 yılından bu yana yöneten Gordillo, bölgedeki çiftçilerin de hakları için mücadele ediyor. İspanya, kemer sıkma politikası ve yüzde 25’e ulaşan işsizlik oranı ile zor bir dönemden geçiyor. Endülüs bölgesinde işsizlik oranı yüzde 34.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle