AB'nin ambargo kararı Türkiye-İran ilişkilerine zarar verir

AA
24.01.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

Türk-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygül, uluslararası kuruluşların baskıcı bir şekilde ambargo kararını gündemde tutmasının Türkiye-İran ilişkilerine zarar vereceğini bildirdi.

Bilgin Aygül, AB'nin İran'a yönelik “ağır” yaptırım kararlarında yumuşama olacağını düşündüğünü ifade ederek, AB dışişleri bakanlarının İran'a kademeli petrol ambargosunu onaylamasına ilişkin, “Bu petrolün tamamen yasaklanması diye bir şeyin söz konusu olacağını zannetmiyorum. Olursa petrol fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelir” dedi.

Aygül, yaptığı açıklamada, yaptırımın, ABD Hazine Bakanlığının kasım ayında aldığı kararların “yansıması” olduğunu savunarak, AB ülkelerinin, İran'a petrol ambargosu ile nükleer programının finansmanının engellenmesi amacıyla Merkez Bankasına yaptırımlar uygulanması konusunda anlaşmaya vardığını hatırlattı.
Bunun 6 aylık bir süreç olduğunu belirten Aygül, bu süre içerisinde petrol arzı ve talebinin değerlendirileceğini, kasım ayında ABD Hazine Bakanlığının aldığı kararların ardından İran'da bazı sıkıntıların baş gösterdiğini, ülkede devalüasyonun söz konusu olduğunu, ancak bu sorunların aşılacağını düşündüğünü kaydetti.

Aygül, şunları kaydetti:

“Zaten nükleer konusunda Türkiye üzerinden müzakereleri sürdürme kararı vardı. 18-19 Ocak'ta Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin katıldığı Türkiye-İran 23. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı oldu. (AB'nin İran'a yönelik ağır yaptırım kararları) Bir yumuşama olur diye umut ediyorum. Bu ambargo kararı bugün alınmış değil. 6 ay önce alınan yaptırım kararlarının biraz daha sıkılaştırılması, finansal denetimin biraz daha yoğunlaştırılması... Bunun yumuşayacağını düşünüyorum. Çünkü bu şekilde bu coğrafyada bir yere varmak çok zor. Karşılıklı anlayış çerçevesinde çözüleceğini umut ediyorum.”

İran'ın dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını anımsatan Aygül, “(İran'dan gelen) Bu petrolün tamamen yasaklanması diye bir şeyin söz konusu olacağını zannetmiyorum. Olursa petrol fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelir. Yani petrol fiyatları artabilir. İran'dan petrol alınmadığı zaman... Arz belli, talep belli... O zaman ciddi sıkıntı yaşarız” diye konuştu.

Türkiye-İran ilişkilerine etkisi

Bilgin Aygül, Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracatın son 2 yılda yüzde 50 arttığını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 16,5 milyar dolara çıktığını, bu ticaret hacminin 2015'e kadar karşılıklı olarak 30 milyar dolara çıkartılması hedefi bulunduğunu ifade ederken, “Böyle bir şey bunu sıkıntıya sokar” dedi.

Yaptırım kararlarının Türkiye-İran ilişkilerine olumsuz etkisi olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de Aygül, “Türkiye birçok uluslararası kuruluşun üyesi, etkilememesi mümkün değil. Uluslararası kuruluşların baskıcı bir şekilde ambargo kararını gündemde tutması bu ilişkilere zarar verir” görüşünü dile getirdi.
Türkiye ile İran arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin iyi olduğu bir dönemin yaşandığını ifade eden Aygül, komşu ülke İran ile son 10 yılda ilişkilerde büyük ivme kaydedildiğini, İran'da yüzlerce Türk iş adamının ve Türkiye'de de yine çok sayıda İran yatırımlarının bulunduğunu anlattı.

İran ile akrabalık ilişkilerinin de olduğunu hatırlatan Aygül, “Bu konuda bir şeyin olmasını istemeyiz. Dünyada bu kadar kaotik bir şey söz konusu iken, böyle bir şeyin yaşama geçmesi de bölgeyi rahatsız eder” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı