GeriEkonomi ABN Amro'ya ABD'den para cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABN Amro'ya ABD'den para cezası

Hollanda'nın önde gelen bankalarından ABN Amro Bankası'nın, ABD'deki bankacılık faaliyetleri sırasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle, 41 milyon dolar tutarında para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

ABN Amro, kısa bir süre önce de, uluslararası para transferlerinde ”usulsüzlük yaparak kara para aklanmasına aracılık” suçlamasıyla, 80 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.
Verilen bilgiye göre, ABN Amro Bankası'nın ABD'deki "ABN Amro Mortgage Group" bölümü, 2000 ile 2003 yılları arasında, yeterli güvence almadan devlet güvencesi altındaki ipotek şirketleri aracılığıyla, on binlerce kişiye konut kredisi sağladı.
Daha sonra ödeme güçlüğü içine düşen bu kişiler, devlet güvencesi bulunduğu için aylık faizlerini bankaya ödemeye devam ettiler. ABD Konut Bakanlığına göre, banka bu şekilde haksız yere kredi vererek yaptığı usulsüzlükle devleti zarara uğrattı.
Bankadan verilen bilgide, çalışanların özenli olmamaları ve dikkatsizlikleri yüzünden bu hatanın yapıldığı belirtildi ve Amerikan Hükümetiyle bu konuda devletin uğradığı zararın giderilmesi için 17 milyon dolar peşin ödeme ile anlaşma sağlandığı vurgulandı.
ABN Amro Bankası'nın, daha önce ABD'deki faaliyetleri sırasında ”uluslararası para transferlerinde gerekli incelemeleri yapmadan, aralarında terör ve suç örgütlerinin de bulunduğu kişi ve kuruluşların para transferlerine aracılık ettiği” gerekçesiyle, geçen ay 80 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle