GeriEkonomi Abla, hisse satışı duyurusu yaptı Yaşar’da ‘artçı sarsıntı’ yaşandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abla, hisse satışı duyurusu yaptı Yaşar’da ‘artçı sarsıntı’ yaşandı

Abla, hisse satışı duyurusu yaptı Yaşar’da ‘artçı sarsıntı’ yaşandı
refid:12297390 ilişkili resim dosyası

Mart ayında Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılan Feyhan Yaşar, dün akşam saatlerinde Merkezi Kayıt Kuruluşu’na bazı grup şirketlerindeki hisselerini 1 yıl içinde satacağını duyurdu. Böylece, martta Yaşar Holding’te yaşanan “iki kız kardeş depremi”nin “artçı sarsıntı”sı ortaya çıktı. Yaşar’da Yönetim Kurulu Başkanlığını mart ayında İdil Yiğitbaşı üstlenmişti.

YAŞAR Holding’te geçen mart ayında yaşanan “iki kız kardeş depremi”nde artçı sarsıntı, abla Feyhan Yaşar’ın bazı şirketlerdeki hisselerini satma kararıyla oluştu. Geçen mart ayında babası ve Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın kararıyla Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılan Feyhan Yaşar, dün Merkezi Kayıt Kuruluşu’na gönderdiği başvuruyla grubun ortaklık yapısından da tümüyle kopuşunun işaretini verdi.
Neleri satıyor
Feyhan Yaşar’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, kurul kaydında olan ancak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeyen hisse senetlerinin satılabilmesi için yapılan başvurulara yer verildi. Buna göre, Feyhan Yaşar, Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş’deki 6 bin 915.557 lira, Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş’deki 11 bin 80 lira, Pınar Su Sanayi ve Ticaret A.Ş’deki 3 bin 550 lira ve Pınar Süt Mamulleri Sanayi A.Ş’deki 85 bin 986.151 liralık paylarının 1 yıl süre içinde satacak. Feyhan Yaşar, geçtiğimiz haftalarda Pınar Entegre Et, Pınar Su ve Pınar Süt’teki Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden ayrıldığını duyurmuştu.
Yaşar Holding’in mart ayında gerçekleşen genel kurulunda, 84 yaşındaki Selçuk Yaşar’ın büyük kızı Feyhan Yaşar, ani bir adımla 5 yıl boyunca yürüttüğü Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bıraktı. Yerine, Başkanvekilliğini yürüten kız kardeşi İdil Yiğitbaşı geçti. Feyhan Yaşar, o günlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılma gerekçesini ‘stratejik kararlarda fikir ayrılıkları’ olarak dile getirdi. Feyhan Yaşar, “Benim için planlı bir ayrılma olmadığını söyleyebilirim. Son 3-4 aydır bazı konularda stratejik kararlarda başkan vekili olan kardeşimle  (İdil Yiğitbaşı) ve Selçuk Bey’le (Selçuk Yaşar) fikir ayrılıklarımız oluyordu. Bu fikir ayrılıklarından            dolayı değişimin gerekli olduğunu düşünüyorum.            Bu nedenle ben geri çekildim” mesajı verdi.
Şirketlerde devam edecekti
Feyhan Yaşar, Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrıldığı sırada, “Başkanlığı              bıraktım ama şirketlerdeki yönetim kurulu     üyeliklerim devam edecek. Aile içinde kırgınlıkları doğru bulmuyorum. Ortak olarak lideri destekleyeceğim” demişti. Ancak, Feyhan Yaşar’ın bazı şirketlerin yönetiminden çekilmesi, ayrıca hisse satışına dönük kararını kamuoyuna duyurması, Yaşar Holding’te “İki kız kardeş depremi”nin artçı sarsıntılarının gündeme geldiğini ortaya koydu.

Şirketlerimiz aileden önemli

FEYHAN Yaşar’ın sürpriz bir kararla, “yönetim modelinde ayrı düşünme” gerekçesiyle Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılmasıyla bu görevi ablasından devralan İdil Yiğitbaşı, bir süre önce yaptığı açıklamada, “Bizim için 6 bin kişiye istihdam sağlayan şirketlerimizin sağlıklı yürümesi, aileden daha önemli. Yönetimde sıra bana geldi. Bu görev için yeterli deneyime sahibim” demişti.

İdil’le gruba dinamizm geldi

SELÇUK Yaşar, holding yönetim kurulunda yapılan görev değişiklikleriyle ilgili değerlendirmesinde şu mesajı vermişti: “Üst yönetimdeki değişiklikle daha da gençleştik, dinamizm geldi. üst yönetimde  yaş ortalaması 70’lerdeyken son dönemdeki görev değişikliğiyle 50’lere indi. Yönetimin dışında kalma kararım devam ediyor.”

Oğul Selim Yaşar da gruptan ayrılmıştı

YAŞAR Holding’de daha önce de 2000 yılında Selçuk Yaşar’ın en büyük çocuğu Selim Yaşar babası ile iş konusunda fikir ayrılıkları yaşanmıştı. Gruptaki yöneticilik görevlerinden ayrılan Selim Yaşar’ın sadece hissedar olarak kalmasının ardından Feyhan Yaşar Ocak 2004’den itibaren grubun Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştı.

6 bin çalışan 2 milyar TL ciro

TEMELİ 1945 yılında atılan Yaşar Topluluğu, gıda-içecek ve boya-kimya sektörlerinde Pınar ve Dyo ana markaları ile faaliyet gösteriyor. Altısı Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan 24 şirketi, iki vakfı ve yaklaşık 6 bin çalışanı bulunuyor. Yaşar Topluluğu’nun 2008 yılı konsolide net satışları ise yaklaşık 2 milyar TL. Topluluk gıda-içecek ve boya-kimyanın yanısıra, temizlik kağıtları, dış ticaret, enerji ve turizm alanlarında da şirketlere sahip.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle