GeriEkonomi ABD'ye gitmeden Harvardlı oldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'ye gitmeden Harvardlı oldular

Maliye Bakanlığı'nın Harvard Üniversitesi'yle girdiği işbirliği sonucu, Maliye'deki 22 bürokrat, ABD'ye gitmeden Harvardlı oldu. Harvard Üniversitesi'nden bir ekip, Ankara'ya gelerek bürokratları eğitti.

Maliye Bakanlığı, 22 bürokratını Amerika'ya göndermeden Harvardlı yaptı. Harvard Üniversitesi öğretim üyeleri, 22 bürokrata Ankara'da ‘‘Vergi politikası analizleri ve gelir tahminleri’’ üzerine eğitim verdi. Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, bu eğitim Ankara yerine ABD'de yapılsaydı, bürokrat başına maliyet 18 bin doları bulacaktı.

Gelirler Genel Müdür Yardımcısı Fikret Sevinç'in önerisi ve Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in desteği ile gerçekleştirilen bu eğitim programı, iki taraf için de bir ‘‘ilk’’ oldu. Maliye Bakanlığı ilk kez personel eğitimi için bir yabancı üniversiteden destek alırken, Harvard Üniversitesi ilk kez bir yabancı ülkede ders ve sertifika verdi. İki doktor, iki doktor adayı ve bir asistandan oluşan beş kişilik Harvard ekibinin 24 Ağustos'ta başladığı üç haftalık eğitim programı, 11 Eylül'de tamamlandı.

Gelirler Genel Müdür Yardımcısı Sevinç, geçen yıl ABD'de katıldığı bir eğitim programından sonra, Harvardlı öğretim görevlilerinin Türkiye'ye gelerek bürokratlara eğitim vermesi fikrini ortaya atmış. Fikret Sevinç, eğitim programı konusunda şunları söylüyor:

‘‘Harvard'daki iki aylık yaz programını gerçekten çok yararlı geçirdik. Bakanlıktaki diğer arkadaşlarımızın da bu eğitimi alması gerektiğini düşündüm. Ancak bu eğitime her yıl ancak bir, iki kişinin gidebilme imkanı var. 10 yılda en fazla on kişiyi gönderebilecektik. Bunun üzerine aklıma Harvard Üniversitesi öğretim görevlilerini buraya getirmenin yollarını aradım. ‘Çok zor, düşünelim' dediler. Sonra uygun koşuların sağlanması şartıyla kabul ettiler.’’

HARVARD’IN ŞARTLARI

Şimdiye kadar akademik programını yurtdışına taşımayan Harvard Üniversitesi, Türkiye'ye gelmeye karar verdikten sonra ilk olarak ABD'deki eğitim ortamının sağlanması koşulunu öne sürdü. Bunun için de bilgisayar donanımlı bir ortamın sağlanmasını istedi. Eğitim programını Harvard'da olduğu gibi iki kısımdan oluşturuldu. Sabahları teorit dersler alan öğrenciler, politik analizler yaptılar. Öğleden sonra da pratiğe geçtiler. Eğitim programını Türkiye'ye göre uyarlayan Harvard Üniversitesi, bu eğitimde Türkiye'yi yakından ilgilendiren enflasyon konusunda yoğunlaştı.

Bürokratlara eğitim veren ekibin başında bulunan Harvard Üniversitesi Vergi Analizleri ve Gelir Tahminleri Program Direktörü Gangadhar P.Shukla, Türkiye'nin enflasyon konusundaki hedeflerine ulaşmasının çok uzak görünmediğini söyledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle