Abdulkadir Küşin: Vergiden ‘basit usül’ kaçış

Hürriyet Haber
11.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Abdulkadir KÜŞİN

Vwergi kanunlarında vergi adaletine uymayan hükümlerin değiştirilmesi yolundaki istekler, bazı çevrelerce ‘‘vergi istemeyenlerin gayretleri’’ olarak yorumlanıyor.

Amacı ne olursa olsun, ‘‘en kötü vergi, adil ve eşit olmayan vergidir.’’ Ve vergi yasalarımız ne yazık ki, adil ve eşit olmayan, eşit ekonomik güçte olanlardan farklı vergi alan, bir sürü faydasız bürokratik hükümlerle dolu bir yasadır ve son değişikliklerle bu niteliği daha da belirgin hale gelmiştir. Özellikle son yasa değişikliği ile, iyi kötü işleyen bir sistem olan götürü vergi yerine getirilen ‘‘basit usul’’ adı verilen sistem işlememekte ve işleyememektedir. Basit usul mükellefleri ve bağlı oldukları meslek teşekkülleri ile bu mükelleflerden mal ve hizmet satın alanlar birer vergi suçlusu haline gelmişlerdir. Bunların kimisi fatura, kimisi gider pusulası düzenlemektedir.

TAKSİ FATURASI:

Müşteri vergi mükellefi olduğu takdirde, fatura düzenlemesi kanun emri olan taksiciler, fatura düzenlememektedir. Onlara getirilen toptan fatura düzenleme imkánı sadece fatura isteği dışındaki hasılat içindir. Taksiye binen her tüccar, sanayici, avukat, doktor, fatura almadığı için vergi suçlusudur. Bunu Maliye, vergi yasaları ile yaratmıştır. Bu durum vergi etiği açısından son derece önemlidir ve yasalara uymama ve yasaların gereklerini yerine getirmeme eğilimini hızlandırmakta ve yaygınlaştırmaktadır. O nedenle vergi yasalarının ‘‘iyi’’ olması ancak ‘‘uygulanabilir’’ olması ile mümkündür. Bir yasa, istediği kadar iyi olsun, uygulanamıyor ise, kötü bir yasadır. Götürü vergiden basit usule geçen yüzbinlerce mükellef, KDV beyannamesi vermek zorundadır. Bu beyanname yığını, vergi dairelerini bunaltacak, vergi hasılatına da bir yararı olmayacaktır.

FAİZ VE KİRA:

Faiz ve kira geliri nedenleriyle yaratılan yüzbinlerce mükellef, dosya koyacak yerleri kalmayan vergi dairelerine vergi içermeyen beyannameler vermek zorunda kalmaktadırlar. Gerekli altyapı, fiziki mekán ve nitelikli personel sağlandığında gayet tabii herkes vergi beyannamesi vermelidir. Fakat bunlar sağlanmadan mükellef yaratmak, vatandaşlara ve vergi dairesi personeline eziyet yaratmaktadır.

KAYNAĞINDAN KESİLSİN:

Biz bütün vatandaşlardan, Anayasa'mızın öngördüğü şekilde eşit ve adil bir biçimde ve vergi tekniğine uygun olarak en basit yöntemlerle vergi toplanmasından yanayız. Özellikle faiz ve kira gibi gelirlerde stopaj, kaynağında kesintinin nihai vergi olmasını savunuyoruz. Büyük rant gelirleri elbette beyanname ile vergilenmelidir ve vergi daireleri bu mükellefleri elbette izlemelidir. Ama bu sınır 1999 için 3.5 milyar liradan başlamaktadır. 3.5 milyar lira, büyük bir rant geliri değildir. Yetersiz altyapı ile bunları izlemeye kalkarsanız, esas izlemeniz gerekenler bu yığınlar altında kaynar gider. Bu sınır en az on kat artırılmalıdır. Vergi idaresinin etkinliği ancak böyle sağlanır.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı