GeriEkonomi Abdulkadir Küşin: Kermes vergisini bırakın metres BMW'sini yakalayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdulkadir Küşin: Kermes vergisini bırakın metres BMW'sini yakalayın

Abdulkadir KÜŞİN

Vergi yasalarındaki ağır ceza ve yaptırımların, bunları hak eden ‘‘kara para’’ sahiplerine uygulanması gerektiğini, fakat çeşitli nedenlerle bu yapılamayacağı için cezaların, ayda 50-60 milyon lira kira geliri ile evini satıp bankaya koyduğu paranın faizi ile geçinmeye çalışan emekli, memur ve sıradan vatandaşlara uygulanacağını, defalarca yazdık durduk! Bu yazılarımızdan biri üzerine, devrin Maliye Bakanı Sayın Zekeriya Temizel telefonla arayarak ‘‘Emekli, memur gibi sıradan vatandaşların üzerine gitmeyeceklerini, üzerlerine gidilmesi gerekenlerin üzerlerine gidileceğini ve uygulamaları yakında hep beraber göreceğimizi’’ söyledi. Biz de cevaben ‘‘Buna ancak memnun olacağımızı, fakat böyle bir uygulama yapılamayacağını’’ söyledik. Ve ‘‘uygulamayı’’ hep beraber bu hafta bir kez daha gördük.

Bilindiği üzere teröristler, yıllardır köy basıp öğretmenlerimizi şehit ediyorlar. Amaçları, öğretmenleri yıldırarak o bölgeye gitmelerini önlemek. Fakat, başta öğretmenler olmak üzere şehit olan devlet görevlilerinin yerini hemen yenileri alıyor. Milli Eğitim camiası, teröre yüzlerce şehit verdi. Şehitlerin geride kalanlarına da maddi destek sağlamak amacıyla kermesler düzenleniyor. Kermeslerde dantel örtü, yastık kılıfı, kek gibi kadınların evlerinde yaptıkları şeyler sergilenip satılıyor. Bu yöntemle 4 yıl içinde 127 şehit öğretmen ailesinin her birine 2.5 milyar lira para yardımı sağlanmış.

KERMESİN VERGİSİ

Maliye Bakanlığı, bu durumun vergisel yönünün kendisine sorulması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı'na şu görüşü bildirmiş:

‘‘Bir kişi veya kurumdan, başka bir kişi ya da kuruma karşılıksız olarak yapılan bağış ve yardımlar, ivazsız intikal niteliğinde olup, veraset ve intikal vergisinin konusuna girmektedir. Bakanlığınızca düzenlenen kermeslerden elde edilen gelirlerin, şehit öğretmen ailelerine hediye çeki ile verilmesi ivazsız bir intikal olduğundan, anılan hükümler gereğince istisna tutarını aşan kısmının veraset ve intikal vergisine tabi tutulması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılmaması ve verginin ödenmemesi durumunda cezai işlem yapılır.’’

Ve şimdi de Bakanlık, bunların vergilerini cezalı ve tabii gecikme zamlı olarak istiyor.

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, miras, ikramiye, bağış gibi ivazsız intikallerin vergilendirilme yöntemini düzenleyen bir kanundur. Hukuk dilinde ivaz, ‘‘bir şeye karşılık olarak alınan ve verilen şey’’ demektir. İvazsız intikal ise, miras, bağış, ikramiye gibi bir karşılık verilmeden alınan şey demektir. Maliye Bakanlığı muktezasındaki görüş, ilgili kanuna göre gayet tabii doğru bir görüştür. Yanlış veya eksik bir tarafı yok. Fakat fark ettiniz mi, nasıl kupkuru, soğuk ve içinde insan unsuru olmayan bir ifade. Bu mukteza talebini alan yetkililer, hemen kanuna bakarak cevap vermek yerine, konunun özelliğinden ve yardım-şehit gibi kavramları içermesinden ötürü, buradaki eksikliği yüreklerinde hissedip ‘‘Milli Eğitim, Milli Savunma Bakanlığı gibi resmi kuruluş ve buna bağlı vakıflardan şehit ailelerine yapılan ödemelerin, intikal vergisi kapsamında olmadığı’’ yönünde bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlasalar, buna itiraz eden mi olurdu?

TEBLİĞ ÇIKARIN

Ya da, İntikal Vergisi Yasası'na aykırı da olsa, bu tür ödemeleri vergi kapsamı dışında tutan ‘‘İntikal Vergisi Tebliği’’ çıkarılamaz mıydı? Gelir Vergisi Kanunu'nun bir maddesine dayanarak, canları isterse ‘‘faizin stopajının tamamının indirimine’’ izin veren tebliğ çıkartıp, canları istemezse aynı maddeye dayanarak ‘‘stopajın arındırıldıktan sonra indirileceğini’’ bildiren tebliğ çıkartmıyorlar mı, nasıl olsa?

Evet, bu intikal ‘‘ivazsız’’dır. Verilen 2.5 milyar lira ile, ‘‘vatani hizmet’’ tertibinden bağlanan 120 milyon lira maaş, vatan uğruna verilen canın karşılığı olamaz.

Her akşam TV'lerde boy gösteren, metreslerine villa ya da BMW hediye etmiş, kerameti kendinden menkul, ‘‘potansiyel mükellef numaralı’’ kişilerin ve bunların uvertür metreslerinin ‘‘intikallerinin’’ üzerlerine gidileceğine, şehit ailelerine verilen üç kuruşun, İntikal Vergisi'nin alınmamış olması mı, kamu vicdanını rahatsız ediyor?

Yoksa Maliye Bakanlığı, uvertür metreslere alınan villa ve BMW'leri, vergi hukuku açısından ‘‘İvazlı’’ intikal mi sayıyor?
Yorumları Göster
Yorumları Gizle