Abdülkadir Küşin: İlkokul mezunundan mali müşavir olur mu?

Hürriyet Haber
21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Abdülkadir KÜŞİN

TÜRMOB eski Genel Başkanı Vekili, DSP İstanbul Milletvekili Sevgili Dostum Masum Türker'in hazırladığı ve büyük bir ikna kabiliyetiyle doksan milletvekiline imzalattığı bir kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na verildi.

‘‘Muhasebe Enstitüsü kurulması, anonim şirket denetçilerinin çaycı ve odacılardan da olabilmesine imkan veren hükümlerin değiştirilerek, denetçilerin mali müşavir ünvanlı olması’’ gibi olumlu düzenlemeleri de içeren kanun tasarılarına göre halen ‘‘Yeminli Mali Müşavir, Serbest Mali Müşavir ve Serbest Mühasebeci’’ ünvanları altında düzenlenen meslekte ‘‘Serbest Muhasebecilik’’ tamamen kaldırılacak ve serbest muhasebecilere bir yıllık kurs sonunda yapılacak sınavdan sonra ‘‘Mali Müşavir’’ ünvanı verilecek.

Halen yürürlükte olan yasada, ortaokul ve lise mezunları yanında ortaokulu terk etmiş olanlar, yani ilk okul mezunları da serbest muhasebeci ünvanını aldılar. Geçiş dönemi nedeniyle ve bir kazanılmış hak olarak buna göz yumuldu. Şimdi yeni yasa tasarısı ile bu kişilere de ‘‘Mali Müşavir’’ ünvanı verilecek. Yani ilkokulu bitirmiş ile üniversite mezunları aynı meslek ünvanını kullanacak.

KANUN ÇIKAR DA

Meclis'tir, kanunu çıkarırlarsa yaparlar. Serbest muhasebeciler, mali müşavir olurlar, ama gerçek anlamda bu işi becerebilirler mi?

İstanbul Serbest Muhasebeciler Odası Başkanı Yahya Arıkan, ‘‘Elektronik ortamda kayıtların tutulması ve bilançoların hazırlanması ile serbest muhasebeciye gerek kalmadığını’’ ifade etmişler.

Halbuki muhasebecilik, bu mesleğin temelidir. Fatura, makbuz, dekont gibi çeşitli belgeler muhasebeciler tarafından düzenlenmelidir. Sonra bu belgeler, genel muhasebeciler tarafından incelenir, şekil şartları ve matematik kontrolleri yapılır, tarih sırasına konulur. Muhasebeciler, bu belgelerdeki bilgileri hangi hesapların borç ve alacaklarına kaydedeceklerine karar verirler. Bilgisayarlarda fiş ve defter kayıtlarını da yine muhasebeciler yapar. Elektronik ortamda hiç bir şey ‘‘Kendi kendine ve muhasebecisiz’’ olmaz.

Bilgisayar, ‘‘Otomatik çamaşır makinesi mıdır ki, içine atılan belgeleri düzenleyerek, el değmeden kayıtları kendi kendine yapsın, mizanları, bilançoları çıkarsın?’’

POPÜLİZM İÇİN

Popülizm nedeniyle 38 yaşında insanlara emekli olma imkanı veren kanunları eleştirenler tarafından, şimdi meslek odalarının seçimlerine bir hafta kala, mali müşavirlerin üç katı sayıdaki serbest muhasebecilere, eğitim farkı gözetmeksizin yeni ünvan verilmesine ve çok saygı değer bir meslek olan muhasebeciliğin, yani bu ‘‘Mesleğin mutfağının’’ ortadan kaldırılmasını onaylamak mümkün değildir.

Aksi halde sıra; ‘‘Saatlerce mahkemede zabıt tutan ve bu işlerin pratiğini çok iyi bilen mahkeme katiplerinin, barolarda açılacak kurslar sonunda avukat yapılmasına’’ gelecektir.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı