GeriEkonomi Abdülhamid’in yapamadığı yerli otoyu yapacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdülhamid’in yapamadığı yerli otoyu yapacağız

Abdülhamid’in yapamadığı yerli otoyu yapacağız

ABD’de temaslarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'de yerli üretim ve niteliğinin artmasına, ülkenin daha yüksek katma değerli ürün üretmesine odaklandıklarının altını çizdi.

Türkiye’nin bu açıdan son yıllarda çok ciddi bir gelişme ve sıçrama kaydettiğini söyleyen Işık, “Ama bu bizim için yeterli değil. Katma değeri, niteliği daha yüksek ürün üretmek ve sürdürülebilirliği sağlamak zorundayız. Bu noktada daha çok Ar-Ge'ye dayalı, yenilikçi ve yeşil ürünlere yoğunlaşmak durumundayız. Türkiye'nin Ar-Ge, inovasyon yeteneğini ve kapasitesini arttırmaya, bunun sonucunda da ortaya çıkan ürünlerin ticarileştirilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Yerli otomobil projesi hakkında da bilgi veren Işık, şunları kaydetti:

“Ford ilk ürettiği araçlardan birini, Sultan Abdülhamid'e hediye ediyor. Fakat Abdülhamid hediyeyi geri gönderiyor ve 1894 yılında yerli otomobil yapılması için TÜLOMSAŞ fabrikasının kuruması talimatını veriyor. Şimdi biz hükümet olarak bir Türk otomobil yapmak için ciddi gayret gösteriyoruz. Hükümet olarak ilk defa böyle bir iradeyi ortaya koyduk ve ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu noktada marka oluşturmak Türkiye için çok önemli. İnşallah bu defa başaracağız, çünkü bu defa hükümet olarak projenin tam olarak arkasında duruyoruz. Bundan önce trenleri kaçırdık ama bu defa kaçırmayacağız."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle