ABD'nin korumacı tavrı Japonları korkutuyor

Hürriyet Haber
28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD'nin uluslararası ticarette korumacı politikalar uygulayan ülkelere tek yanlı ekonomik yaptırımlar getirebileceği yolundaki açıklaması, Japonya'yı endişelendirmeye başladı. Japonya hükümet sözcüsü Hiromu Nonaka, Dünya ülkelerinin çok ağır küresel ekonomik koşullar altında ekonomilerini yeniden canlandırmaya çalıştığı bir dönemde, dünya lideri ABD'nin, tek yönlü eylemler olasılığını gündeme getirmesinin, kendilerini çok kaygılandırdığını bildirdi.

Nonaka'nın bu açıklaması ise Japonya'nın, ABD misillemesinden kaygı duyduğu şeklinde yorumlandı.

Dış ticaretinin yıllardır büyük açıklar vermesine karşılık, başta Japonya olmak üzere, ticari ortaklarını ekonomilerini daha fazla dışa açmaya zorlayan ABD, bu yöndeki baskılarının istediği ölçüde başarılı olmaması üzerine, yeni önlemler alabileceğini bildirmişti.

Bu önlemlerin başında, ''Süper 301'' olarak bilinen ve ABD'nin ticarette açık verdiği ülkelere karşı tek yönlü yaptırımlar uygulamasına izin veren hükümle, ABD Ticaret Yasası'nın ithal malları yerine Amerikan ürünlerinin tüketiminin teşvik edilmesine öngören 7. maddesini yeniden uygulamaya sokmak geliyor.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı