GeriEkonomi ABD'nin hamlesi geldi Çin'den "açılma" hamlesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin hamlesi geldi Çin'den "açılma" hamlesi

ABD'nin hamlesi geldi Çin'den "açılma" hamlesi

Çin, ABD Başkanı Donald Trumpın ek gümrük vergilerinin ardından Avrupayla ilişkilerini sağlamlaştırarak ekonomisini dünyaya açmayı hedefliyor.

ÇİN Başbakanı Li Keqiang, Cumartesi günü Bulgaristan başkenti Sofyada Avrupa liderleriyle bir araya gelerek, Çin ekonomisini dünyaya açacağını söyledi. Keqiang ayrıca gelecek hafta Pazartesi günü Çin-Almanya zirvesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir araya gelecek.

Keqiang konuya ilişkin şöyle konuştu:

Dünyaya açılmak uzun bir süredir Çin reform ajandasında yer alan bir eylemdi, bu sebeple yabancı yatırımcıların Çin piyasalarına erişimi gibi Çin ekonomisinin dünyaya açılması için yürüttüğümüz çalışmalara devam edeceğiz.

Çeşitli ülkelerin, Çinin ekonomik gelişiminin oluşturduğu fırsatlardan yararlanmak için bu ekonomik kalkınmaya katılmalarını memnuniyetle karşılarız.

Keqiangın konuyla ilgili açıklamaları, Trumpın geçen hafta Çine 34 milyar dolar değerindeki ek gümrük vergisi yaptırımından sonra gelirken, Trumpın Çin ürünleri üzerinde uyguladığı vergilerin ABDnin dış ticaret açığını kapatma amacı taşıdığı belirtilmişti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle