GeriEkonomi Abdlkadir Küşin: Önce vergi numarası, sonra oto muayenesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdlkadir Küşin: Önce vergi numarası, sonra oto muayenesi

Abdlkadir KÜŞİN

Otomobillerin iki yılda bir yapılan trafik muayeneleri için, Maliye'den alınmış vergi numarası isteniyor. ‘‘Trafik muayenesi ile vergi numarasının ne ilgisi var?’’ demeyin. Süreç şöyle işliyor:

Trafik muayenesi için arabanızla Göztepe'deki Karayolları'nın istasyonuna gidiyorsunuz. Size, Kadıköy Belediyesi'nin Hasanpaşa'daki biriminde ‘‘ekzoz ölçümü’’ yaptırıp ekzost pulu almanızı ve Bostancı'ya giderek ‘‘araç muayene harcı’’ yatırmanızı istiyorlar. Göztepe'deki muayenenin harç parası, ne hikmetse Bostancı Trafik Müdürlüğü binasında yatırılıyor. Ama hemen yatırılamıyor. Eğer vergi numaranız yoksa, sizden vergi numarası almanız isteniyor. Vergi numarası işlemlerini bitirip artık ‘‘numaralandıktan’’ sonra, beş yıllık taşıt vergisi makbuzlarınızın tümünü veriyorsunuz. Vergi makbuzlarınızın tamamı da yanınızda olsa, bilgisayarda kayıtlarınız çıkmazsa makbuzlarınız geçerli sayılmıyor. Arabanızı alırken muameleci, vergi kayıtlarınızı bilgisayara işletmemişse, sizi Bostancı'dan Gayrettepe Trafik Müdürlüğü'ne gönderiyorlar. Aracınızın arşivdeki dosyasını çıkartıp, trafik belgesini veriyorlar. Tabii Gayrettepe'ye en az iki kez gitmeniz gerekiyor. Oradan Ümraniye Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi'ne gidiyorsunuz. Aracınızın vergi borcu olmadığına dair belgenizi alıp, harcınızı yatırıp tekrar Göztepe Muayene İstasyonu'na geliyorsunuz. Tabii yüzlerce arabalık bir kuyruğun sonuna!

EZİYET FORMÜLÜ

Aracınızın vergi kayıtları bilgisayarda çıkmazsa, trafik şöyle: Göztepe- Hasanpaşa- Bostancı- Gayrettepe- Ümraniye- Göztepe. Her bir noktadaki işlemin en az bir gün sürdüğünü ve araç muayenesi için bir haftaya ihtiyaç olduğunu ekleyelim. Her bir birimde uzun kuyruklar oluşmuş!

Vatandaşa eziyet için, Bayındırlık ve Maliye Bakanlıkları yetkilileri bir araya gelerek bu harika (!) formülü üretmişler. Trafik muayenesi bu ülkede yıllardır yapılıyor, gittikçe daha kolay hale geleceğine daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. Bu karmakarışık işkenceli bürokrasinin yaratılması için, üç bakanlık temsilcisinden kurulu bir komisyonun aylarca toplantı yaparak bu formülü üretmiş olması gerek. Yoksa bir ‘‘fani’’nin tek başına becerebileceği bir iş değil!

Böylece vatandaşlar devlete vergi öderken, harç yatırırken ve araç muayene görevlerini yerine getirirken eziyet çektiriliyor ve adeta bu görevleri yerine getirmemeleri ve suçlu duruma düşmeleri teşvik ediliyor.

Bütün bu işlemlerin aynı yerde olması çok mu zor? Üstelik araç muayenesi için, her şey yapılıyor da, yapılmayan tek şey, aracın gerçekten ‘‘muayenesi!’’

Aziz Nesin sağlığında anlatırdı: Nesin'in yazılarına hayran bir yabancı, onu Türkiye'de ziyarete gelmiş. Ve Nesin'e, ‘‘Beyefendi’’ diyerek büyük bir itibar göstermiş. Bir hafta sonra ise, ona ‘‘Aziz’’ diye hitap etmeye başlayan yabancının saygısı azalınca, bu değişikliği gören Nesin, bunun sebebini sormuş. Ziyaretçi cevaplamış: ‘‘Ben senin yazdıklarını okurken, bunları nasıl buluyor da yazıyor diye hayranlık duyuyor ve seni 'dahi' sanıyordum. Fakat buraya geldikten sonra, sadece yaşadıklarını yazdığını gördüm, dehana olan güvenim sarsıldı.’’

Nasıl olsa ekzostu ölçen yok, aracı muayene eden de yok! Bütün bu eziyet yerine, ‘‘Motorlu Araç Muayene Vergisi’’ (MAMVER) konulsa (!), araç başına 20 milyon lira yatıranın aracı ‘‘muayene edilmiş sayılsa’’ vatandaş eziyetten, devlet bürokrasiden kurtulur. Yeni bir vergi koyar, para da toplarız.

Ama bu sefer de (MAMVER PULU)'nu almak için kimbilir ne işlemler çıkartırlar!
Yorumları Göster
Yorumları Gizle