GeriEkonomi ABD'lilere yatırım çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'lilere yatırım çağrısı

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz, Amerikalı yatırımcılara, vakit geçirmeden Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye'deki Amerikan yatırımlarının tutarının 2 milyar dolarla, Mısır'daki yatırımlarının bile gerisinde olduğuna işaret eden Akyüz, bu miktarın ABD'nin doğrudan dış yatırımlarının sadece yüzde 0,12'sini oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu ve 30 dilde faaliyet gösteren uluslararası hukuk firması Salans tarafından Türkevi'nde düzenlenen ”Türkiye'de Yatırım Olanakları Forumu”na, çok sayıda Amerikalı yatırımcı yakın ilgi gösterdi.

Forum'da ana konuşmacı olarak yer alan TÜSİAD'ın Washington Temsilcisi Akyüz, Türkiye'nin en büyük zenginliğinin ülkede var olan girişimcilik ruhu olduğuna işaret etti.

"YABANCI YATIRIMCILAR ŞART"

Akyüz, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için büyük bir iç pazar; Avrupa pazarlarına serbest giriş; Rusya, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslara kolay erişim; iş dünyasına sıcak bakan pragmatik bir hükümet; kalifiye bir iş gücü ve esnek bir iş piyasası; Batılı eğitim almış beyaz yakalı bir iş gücü; güzel bir çalışma ve yaşam ortamı sunduğunu kaydetti.

Türkiye'de hızla büyüyen sektörlere dair yabancı yatırımcılara bilgiler de veren Akyüz, bu sektörleri perakende, telekomünikasyon, enerji, otomotiv, ev aletleri, fast-food zincirleri, turizm, çevre koruma, bankacılık ve mali hizmetler şeklinde özetledi.

NEW YORK BAŞKONSOLOSU ÖNHON: TÜRKİYE SINIRSIZ OLANAKLARA SAHİP

Forum'da konuşan Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ömer Önhon ise yabancı yatırımcılar için pek çok açıdan cazip bir ülke olan Türkiye'nin yabancı yatırımlar konusundaki potansiyelinin tamamını henüz kullanamadığını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle