ABD'li üniversite 'Made in China'ya geçit vermiyor

Bloomberg
17.05.2011 - 10:25 | Son Güncelleme:

ABD'nin Indiana eyalatinde eğitim veren Notre Dame Üniversitesi, bağımsız işçi sendikalarına izin vermediği için Çin'de üretilen ürünlerin satışına izin vermiyor.

Notre Dame Üniversitesi tarafından 1997'de kabul edilen bir lisanslama kuralında, "işçilerin kendi tercihlerine dayanarak bağımsız işçi sendikaları organize etme ve oluşturma hakkı" olduğu belirtiliyor.

 

Üniversite, Çin'de işçilere bu hak tanınmadığı için kuralın getirilmesinden dört yıl sonra Çin ürünlerine geçit vermemeye başladı. Kurum, kampüste Çin'de imal edilmiş ürünleri sattırmazken, üniversitenin kendi ürünlerinin de aynı şekilde Çin'de imal edilmesine izin vermiyor.

 

YASA YAPICILAR DA DESTEKLİYOR

Üniversite'nin ortaya koyduğu bu politika, Çin yönetiminin muhaliflere karşı baskısını artırmasından rahatsız olan ABD'li yasa yapıcıların da desteğini alıyor.

 

Virjinya'nın Cumhuriyetçi milletvekili Frank Wolf konuyla ilgili olarak, "Notra Dame'in yaptığı çok ama çok önemli... Çin, dışarıda mal üretmek için özellikle kötü bir yer ve ABD'lilerin tamamı buna karşı" dedi. Wolf, Notre Dame'in politikasının, kendi seçim bölgesindeki üniversitelerce da uygulanması için çalışacağını da söyledi.

 

ABD'de üniversitelerin kendi ürünlerinin satışıyla oluşan pazarın büyüklüğü yıllık 4.3 milyar doları buluyor.

 

Çin'den ithal edilen ürünler ABD pazarında önemli yer tutuyor. Çin, 2010 yılında ABD'ye 27 milyar dolarlık oyuncak ve spor malzemesi, 17 milyar dolarlık ayakkabı ve 33.5 milyar dolarlık da giyecek ihraç etti.

 

* Bu haber Bloomberg.com'da, "Notre Dame Says No to ‘Made in China’" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir. 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı