GeriEkonomi ABD'li Museviler'den Türkiye'ye destek çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li Museviler'den Türkiye'ye destek çağrısı

ABD`de bulunan dokuz Musevi kuruluş, yazdıkları ortak bir mektupla, ABD Başkanı George W. Bush`u, Türkiye`ye ek ekonomik destek vermeye çağırdı.

ABD`deki Musevi toplumu ve liderliği olarak, Türkiye Cumhuriyeti`ne ve halkına desteği tekrarlamak amacıyla yazıldığı belirtilen mektupta, Türkiye`nin ekonomik güçlüklerine dikkat çekilerek, Başkan Bush`tan Türkiye`ye ek Amerikan desteği konusunu değerlendirmesi istendi.

Mektupta, bu yardımın, borç silinmesi, ticari imtiyazlar ve Uluslararası Para Fonu IMF`den yeni bir destekle sağlanabileceği belirtilirken, ``Biz inanıyoruz ki, böyle bir değerlendirme uygundur ve zamanıdır`` denildi.

Türkiye`nin, laik ve Müslüman bir ülke olarak, 11 Eylül`den sonra ABD`ye desteğini, son 50 yıldaki her büyük krizde olduğu gibi gösterdiği belirtilen mektupta, iki ülkenin ``stratejik ortak`` olduğu vurgulandı.

Mektupta, ``ABD 11 Eylül`de saldırıya uğradıktan sonra Türkiye, NATO`nun 5. maddesinin uygulanmasının en güçlü ve hızlı savunucularından biriydi. Ayrıca Türkiye`nin İsrail ile sosyal, ekonomik ve askeri konulardaki geniş ilişkilerinde hiçbir eksilme olmadı`` denildi.

Musevi kuruluşların Bush`a mektubunda, ``Halen, bu kritik müttefik, ek ekonomik yardıma ihtiyaç duyuyor. Stratejik İlişkiler Merkezi CSIS`in uzmanı Bülent Alirıza`nın da işaret ettiği gibi Türk siyasetçileri ve vatandaşları, sanayi sektörünü sekteye uğratan, yaşam standardını düşüren, işsizliği artıran ve Türkiye`nin uluslararası finansal borçlarını ödemesini tehlikeye atan ekonomik krizin günlük etkileriyle meşguller.

Türkiye`nin ekonomik krizi, son kurban olan turizm endüstrisiyle birlikte, 11 Eylül`den beri kötüleşti`` ifadeleri kullanıldı.

Bush`a gönderilen mektupta, Amerikan Musevi Komitesi, Amerikan Musevi Kongresi, Büyük Amerikan Musevi Örgütleri Konferansı, Hadassah-Amerika Kadın Sionist Örgütü, Ulusal Güvenlik İlişkileri Musevi Enstitüsü gibi kuruluşların adı bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle