GeriEkonomi ABD'li firma ölen işçi için 6 milyon dolar ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li firma ölen işçi için 6 milyon dolar ödeyecek

ABD'li firma ölen işçi için 6 milyon dolar ödeyecek
refid:29810936 ilişkili resim dosyası

ABD'li firma ölen işçisi için 6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Türkiye'de ise işçilere ödenen tazminat ne yazık ki oldukça cüzi miktarlarda oluyor. En son Soma faciasında, olaydan sağ kurtulan bir işçi, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne açtığı dava karşılığında 10 bin lira tazminat hakkı kazandı.

ABD'nin en büyük konserve balık üreticilerinden Bumble Bee Gıda firması, 2012'de tamir için girdiği balık pişirme ünitesinde bir hata sonucu can veren işçisi için 6 milyon dolar tazminata mahkum edildi.

2012 yılında bakım amacıyla girdiği endüstriyel fırında arkadaşları tarafından fark edilmeyerek fırının çalıştırılması sonucu 270 derecede can veren 62 yaşındaki işçi Jose Melena'nın ölümüne ilişkin olarak mahkeme kararını verdi.

Büyük ihmal sonucu işçisinin ölümüne sebep olan ABD'li konserve balık üreticisi Bumble Bee Gıda firması 6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Ceza California'da bugüne dek bir iş kazası için ödenen en büyük miktar olarak tarihe geçti. Karara göre 6 milyon doların 3 milyon dolarlık kısmı şirkete yeni model fırınların alınması için harcanırken, 1,5 milyon dolarlık kısmı eyalet ve mahkemeye geri kalan 1,5 milyon dolar ise işçi Melena'nın ailesine verilecek.

Bumble Bee'ye ait Santa Fe Springs tesislerinde meydana gelen kazada, işçi Jose Melena'nın 10 metre derinlikteki dev fırına bakım yapmak üzere girdiğini fark etmeyen iş arkadaşı fırını çalıştırmış, bir süre sonra yokluğu fark edilen işçinin yanmış bedeni olaydan 2 saat sonra soğutularak açılan fırında bulunmuştu.

TÜRKİYE'DE ÇOK CÜZİ RAKAMLAR ÖDENİYOR
En son Soma faciasında, olaydan sağ kurtulan bir işçi, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne açtığı dava karşılığında 10 bin lira tazminat hakkı kazandı. Sadettin Güngör adlı bir işçi, ana suçlunun TKİ olmadığı davada bu tazminatı aldı. TKİ, Güngör'e 10 bin lira para cezası ödeyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle