GeriEkonomi Abdi İbrahim'in Ar-Ge Merkezi açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdi İbrahim'in Ar-Ge Merkezi açıldı

Abdi İbrahim'in Ar-Ge Merkezi açıldı
refid:10183123 ilişkili resim dosyası

İlaç sektöründe faaliyet gösteren Abdi İbrahim, toplam 37 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Ar-Ge Merkezi’ni açtı. Ar-Ge Merkeziyle Avrupa ülkelerine ve ABD’ye ilaç ihracatına başlamak amaçlanıyor.

3 bin 500 metrekaresi laboratuvar alanı olmak üzere, toplam 13 bin metrekare alana kurulan Ar-Ge Merkezi’nde, birçoğu doktora seviyesinde eğitime sahip olan 100 uzman görev alıyor.

Abdi İbrahim'in patronu Nezih Barut ile özel röportaj

Merkezin açılışında konuşma yapan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, açılan Ar-Ge Merkezi’nin, Türkiye ilaç sektörü için çok önemli bir adım olduğunu belirterek, “Ar-Ge Merkezi’nde, uluslararası firmalarla ortak projeler geliştirirken, bir yandan da üreteceğimiz ilaçların ruhsatlarını alarak, Avrupa ülkeleri ile ABD’ye ilaç satışına başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Ar-Ge Merkezi’ne 2009 yılı için 20 milyon dolar civarında bütçe ayıracaklarını ve her yıl cironun yüzde 5’i kadar Ar-Ge yatırımı yapacaklarını ifade eden Barut, temel hedeflerinden birinin de eş değer ürün geliştirmeye daha çok hız vermek olduğunu söyledi.

Yabancı araştırma kuruluşları ve bilim adamlarıyla ortak projeler yürütmek için gerekli bilgi birikimine ve bağlantılara da sahip olduklarını belirten Barut, şöyle dedi:

“Öte yandan, referans ilaçlar üzerinde yürütülecek çalışmalar sonucunda, hasta kullanım sürecine kalite katmak ya da ilaç etkinliğini arttırmak mümkün. Değer katılmış eşdeğer ilaçlar üreterek bireylerin tedavi süreçlerinde kolay kullanım ve daha düşük maliyet gibi pek çok fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Ar-Ge Merkezimizde, nitelikli ve çok uluslu bilim insanlarından oluşan uzman kadromuza yüksek teknolojiye sahip bir altyapı sunuyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle