GeriEkonomi AB’den araçlara zorunlu hız sınırlaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den araçlara zorunlu hız sınırlaması

AB’den araçlara zorunlu hız sınırlaması

YOLLARDA kaza oranını düşürmeyi öncelikli hedefleri arasında tutan Avrupa Birliği, Mayıs 2022’den itibaren yeni araçlarda geçerli olması planlanan yeni bir güvenlik paketini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Bu bağlamda akıllı hız destek sistemleri (ISA) zorunlu hale gelecek. ISA, aracın akıllı sistemlerle hız limitini algılamasına ve bu hızı korumasına dayanıyor. Buna rağmen sürücünün gaz pedalına güçlü şekilde basması halinde sistem devre dışı kalabilecek. ISA ile yollarda ölümlü kaza oranının yüzde 20 düşürülmesi hedefleniyor. Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerden oluşan AB Konseyi arasında yürütülen müzakerelerde ISA’nın yanı sıra anlaşıyan 30’a yakın yeni önlemlerden arasında;

- Otomatik acil fren sistemi

- Yorgunluk tespit sistemi

-Şerit takip asistanı

- Kameralı park sensörü gibi teknolojiler yer alıyor.

Kazaların analizinde katkı sağlayacak sürüş verilerini kaydedecek bir tür ‘kara kutu’ da yeni otomobillerde zorunlu hale gelecek. AB, çarpma testlerine ve ön camlara yönelik yeni düzenlemeleri de devreye sokma hazırlığında. Paketin yürürlüğe girebilmesi için AP ve AB Konseyi’nden onay alması gerekiyor.

AP’DEN ‘EMİSYON DÜŞÜRMEYE’ ONAY

Avrupa Parlamentosu (AP), emisyon salınımlarını 2030 yılına kadar otomobillerde yüzde 37,5, ağır vasıtalarda yüzde 31 düşürmeye yönelik yasal düzenlemeye onay verdi. Strazburg’da toplanan AP Genel Kurulu, ağır vasıtaların ve otomobillerin emisyon salınımlarını sınırlandıracak düzenlemeyi 63’e karşı 521 oyla kabul etti. Buna göre, yeni otomobiller için emisyon salınımı 2030’da, 2021 yılı seviyelerinin yüzde 37,5 altına, kamyonlar için de yüzde 31 altına düşürülecek.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle