GeriEkonomi ABD'den yoksullara 9 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den yoksullara 9 milyon dolar

ABD’den Sosyal Riski Azalma Projesi’nin Şartlı Nakit Transferi Programı kapsamında 9 milyon dolarlık hibe sağlandı. Program kapsamında çocukların okula devamı ve temel sağlık kontrollerinden geçmeleri kaydıyla yoksul ailelere nakdi yardım sağlanacak.

ABD’den sağlanan hibeye ilişkin anlaşma Hazine Müsteşarı Çanakçı ile ABD Büyükelçisi Eric Edeleman ve Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink tarafından imzalandı.

Çanakçı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nce uygulanan Sosyal Riskin Azaltılması Projesiyle dar gelirlilere nakdi destek sağlanması, yoksulluğun özellikle çocukların eğitim ve sağlığı üzerine yol açabileceği olumsuz etkilerin en aza indirilmesinin hedefleniğini belirtti. Projeyle gelir yaratıcı faaliyetleri ve istihdama yönelik eğitim programlarını destekleyerek, yurttaşların istihdam olanaklarının artırılması ve düzenli gelire kavuşmalarının sağlanmasının hedeflendiğini söyleyen Çanakçı, ABD’den sağlanan 9 milyon dolarlık hibenin Şartlı Nakit Transferi Programı’nda kullanılacığını kaydetti.

Program kapsamında çocukların okula devamı veya anne adayları ve çocukların temel sağlık kontrollerinden geçmeleri kaydıyla yoksul ailelere nakdi yardım sağlanacak.

HEDEF 1.3 MİLYON KİŞİ

2003 yılının ilk aylarından itibaren uygulanan ve tüm yurda yayılan program kapsamında bugüne kadar 1 milyon 195 bin çocuk veya anne adayının sağlanan yardımlardan faydalandığını kaydeden Çanakçı, "Önümüzdeki yıl ortasında tamamlanmasını beklediğimiz bu program kapsamında yaklaşık 1.3 milyon kişiye ulaşılarak, bugüne kadar sağlananlara ek olarak 290 milyon dolar tutarında yardım yapılması hedeflenmektedir" diye konuştu.

Çanakçı, projenin çocukların okula devamı, ilköğretimden orta öğretime geçişin arttırılmasıyla çocuk ve anne sağlığına ilişkin hedeflerdeki gerçekleşmelerin memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

"ATÜTÜRK ’HAYDİ KIZLAR OKULA’ DERDİ"

ABD Büyükelçisi Edelman ise projeye 9 milyon dolarlık katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Edelman, Atatürk’ün eğitimle ve özellikle kız çocuklarının eğitimiyle ilgili önemli sözlerinin bulunduğunu anımsatarak, "Şu anda yanımızda olsaydı eminim ki kendisi de ’Haydı kızlar okula’ derdi" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle