GeriEkonomi ABD'den Türkiye'ye ticari kolaylık umudu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Türkiye'ye ticari kolaylık umudu

ABD kongresinin iki önde gelen Senatörü, Başkan George W. Bush yönetimine çağrıda bulunarak, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok Müslüman ülkeye ticari avantaj sağlanmasına ilişkin hazırladıkları tasarıya destek istedi.

ABD Senatosundaki en kıdemli Cumhuriyetçi Partili isimlerden Arizona Senatörü John McCain ve Demokrat Parti Senatörü Max Baucus, ortak tasarılarını tanıtmak amacıyla kongrede bir toplantı düzenlerken, toplantıya katılan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz de bir konuşma yaptı.

McCain, ABD'nin terörle mücadelesinde başarılı olabilmesi için Müslüman ülkelerde belli bir düzeyde refah sağlanması ve Washington'un buna katkıda bulunması gerektiğini söyledi. Senatör McCain, ''Eğer bu ülkelerdeki gençler, kendileri ve aileleri için iyi bir yaşam kuramazlarsa ve bu gençlere bizden nefret etmeleri öğretilirse, teröre karşı savaş sona ermez ve hep sürer'' dedi.
 
Baucus ve McCain, Senato'ya sundukları ortak tasarılarının, ilgili Müslüman ülkelerin ürettiği birçok malın, ABD piyasasına gümrüksüz ve kotasız girmesinin sağlanması olduğunu kaydettiler. İki Senatörün hazırladığı tasarı, Türkiye'nin yanı sıra Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Ortadoğu'daki Müslüman ülkeleri kapsıyor. ABD'nin yaptırım uyguladığı İran, Suriye ve Lübnan ise tasarı kapsamı dışında tutuluyor.
  
Başkan Bush da, Ortadoğu barış sürecinin başarıya ulaşması durumunda, Ortadoğu bölgesinde 10 yıl sonra serbest ticaret bölgesi kurulması yönünde bir plan açıklamıştı. Ancak McCain ve Baucus, Bush'un planını olumlu bulduklarını belirtmekle birlikte, gerçekleşmesine çok uzun zaman bulunduğunu ve bunun öncesinde, kendi hazırladıkları tasarının devreye girmesi gerektiğini savundu.
   
TÜSİAD'DAN DESTEK
 
Toplantıda konuşan TÜSİAD Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz de, iki Senatörün tasarısına tam destek veren bir konuşma yaptı.

Akyüz, ''ABD'nin teröre karşı mücadelesi, halen güç kullanımına dayanıyor. Bu politikanın, ekonomik ve ticari önlemlerle desteklenmesi en başta terör ortamının azalacak olmasından dolayı ABD'nin işine yarar. Ticaretin artırılmasının, kalkınma ve refahı ilerlettiği ve bunun da, demokrasilerin gelişmesine katkı sağladığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla McCain, Baucus tasarısı çok olumlu bir girişim'' dedi.
 
Washington'daki gözlemciler, tasarının halen yönetim tarafından değerlendirilmekte olduğunu ve henüz kongre gündemine girmediğini ifade ettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle