GeriEkonomi ABD'den Turkcell'e dava
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Turkcell'e dava

New York borsasına 10 Temmuz'da törenle kote edilen Turkcell İletişim Hizmetleri sirketi aleyhine, kamuya arzda yanlış beyanda bulunduğu iddiasıyla toplu dava açıldı. Davanın New York güney bölgesi mahkemesinde açıldığı ve davacıların haklarının New Yorklu hukuk firması "Rabin & Peckel IIp" ile merkezi Florida'da bulunan "Leo W.Desmond" adlı avukatlık kuruluşunca savunulacağı öğrenildi.

Söz konusu avukatlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamada, "Turkcell'in, New York borsasında halka arzettiği hisse senetlerinin değerini, Türkiye'deki müşterilere sunulanın 30, bir olasılıkla da 100 kat fazlasıyla bildirdiği" iddiası yer aldı.

Turkcell hisseleri New york borsasında 10 temmuz günü lot başına 18.62 dolardan satışa çıkmıştı. Daha sonra gerileyen Turkcell hisseleri dün lot başına 7.81 dolardan işlem gördü. Senetlerin 10 Temmuz'dan bu yana gördüğü en düşük değer ise 5.62 dolar oldu.

Aracılara da dava açıldı

Turkcell ile birlikte hisse senetlerinin satışına aracılık eden Goldman Sachs International, Morgan Stanley Dean Witter, Credit Suisse First Boston Ltd. (Avrupa kanadı), Lehman Brothers International (Avrupa kanadi), Deutsche Bank AG (Londra), UBS AG, Cüneyt Türktan ve Ekrem Tokay aleyhine de dava açıldığı bildirildi.

Bu kişi ve kuruluşlar 1933 tarihli hisse senetleriyle ilgili yasanın 11 maddesini ihlal etmekle suçlanıyorlar.

Avukatlık firmaları tarafından internette yayınlanan bildiride, Turkcell hisselerinden 10 Temmuz-21 Eylül tarihleri arasında satın alanların, toplu davaya taraf olmak üzere başvurmaları istendi.

Hisse senedi sahiplerinin firmaya 2 şubat 2001 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor.

"Rabin & Peckel IIp" firmasının 30 yıldanberi New York'ta karmaşık ticari anlaşmazlıklarla ilgili toplu davalar konusunda uzmanlaştığı ve bu süre içersinde hisse senedi sahiplerine yüz milyonlarca dolar para kazandırdığı bildiriliyor.


 • Turkcell'in toplu dava açıklaması
 • Haber Yorumlarını Göster
  Haber Yorumlarını Gizle