GeriEkonomi ABD'den konut fiyatları 3 yıldır ilk kez arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den konut fiyatları 3 yıldır ilk kez arttı

ABD'de Şubat ayında konut fiyatları yıllık bazda artış gösterdi. Böylece, üç yıldır ilk kez konut fiyatları yıllık olarak artış göstermiş oldu.

Konut fiyatlarındaki mevsimsel olarak uyarlanmamış yüzde 0,6'lık yükselişe karşın Standard & Poor's/Case-Shiller konut fiyatları endeksinde yer alan 20 kentten 11'inde fiyatlar düştü.

ABD'de konut fiyatları en son 2006 yılı Aralık ayında yıllık bazda artış göstermişti. Şubat ayında konut fiyatları 2009 yılı Mayıs ayında yaşanan dibe göre yüzde 3'den fazla artış göstermiş olsa da hala 2006 yılı Mayıs ayındaki zirvenin yüzde 30 altında seyrediyor.

Las Vegas yüzde 15 ile en fazla yıllık bazda düşüşün, San Francisco yüzde 12 ile en fazla yükselişin yaşandığı yer oldu.S&P Endeks Kurul Başkanı David Blitzer, yaptığı açıklamada, verilerin, konut fiyatlarının herhangi bir sürdürülebilir kazanımdan önce düşebileceği riskine işaret ettiğini belirtti.

Öte yandan, ABD'de Nisan ayında tüketici güveni finansal krizin başladığı 2008 yılı Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.Mart ayında 52,3 olan endeksin değeri Nisan ayında 57,9'a ulaştı.Ekonomistler bu ay tüketici güveni endeksinin 53,5 olmasını bekliyorlardı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle