GeriEkonomi ABD'den Japonya'ya büyüme baskısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Japonya'ya büyüme baskısı

ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill, Japonya'dan dünya ekonomisindeki ağırlığını ortaya koyup, daha fazla büyümeye gayret etmesini istedi.

Afganistan'ın yeniden inşası konulu Tokyo'daki kreditörler konferansından sonra basına açıklamada bulunan O'Neill, birçok şeyin Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi tarafından vaat edilen, ancak, henüz tam olarak uygulanamayan reform tedbirlerine bağlı olduğunu bildirdi.

O'Neill, Japon ekonomisindeki giderek kötüleşen durgunluğun dünya ekonomisine engel haline geldiğini, bu ülkenin geçen 10 yılda potansiyelinin çok altında performans gösterdiğini belirterek, "dünyanın ikinci büyük ekonomisi zorlandığında, hepimiz etkileniyoruz" dedi.

O'Neill, Japon ekonomisindeki yavaşlamanın sadece ABD için acı verici olmayıp, ekonomik kalkınmanın ve dünyanın geri kalanının büyümesinin motoru olmayan Japonya için de sorun olduğunu söyledi.

Japonya'nın reform sürecinin yavaşlığından yakınan O'Neill, bu konuda hızlanılmasını, birçok şeyin bu çabalara bağlı olduğunu bildirdi.

Japonya'yı, ihracatta fiyat ve rekabet avantajı için Japon yeninin dolar karşısında kasıtlı olarak değer kaybettirmekle suçlayan O'Neill, bunun suni olduğunu, korumacı politikaların ekonomiyi daha üretken, verimli kılamayacağını belirtti.

Japon ekonomisinin bu yıl binde 9 küçüleceği beklenirken, şirket karları ve yatırımlar azalıyor, işsizlik oranı 1950'lerden bu yana ki en yüksek düzeyine, yüzde 5.57'ye çıktı.

ENRON MESELESİNDEN ALINACAK DERSLER

ABD Hazine Bakanı O'Neill, ABD tarihinde en büyük şirket iflası Enron'un batışına değinirken, bu konuda tayin edilen görev gücünün ilk tavsiyelerinin alınıp, küçük yatırımcılar ve şirket çalışanlarının daha iyi korunması için mevcut yasaların güçlendirilebileceğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle