GeriEkonomi ABD'den Japonya'ya bankacılık uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Japonya'ya bankacılık uyarısı

ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill, Japonya'dan bankaların batık kredilerinin temizlenmesi ve fiyatlar genel düzeyinin sürekli düşüşüne son verip, ekonomisini yeniden sağlığına kavuşturmasını istedi.

Japonya Maliye Bakanı Masajuro Shiokawa, basın mensuplarına açıklamasında, O'Neill'e, Japon hükümetinin batık kredi krizini halletmek için elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğine dair temin ettiğini bildirdi.

Afganistan'ın yeniden inşasına dair kreditörler konferansına katılmak üzere Tokyo'da bulunan O'Neill, Japonya'nın çabaları için Anrikan desteği vaad etti, ancak, Japonya'dan da ekonomisinin canlılığını yeniden kazandırmasını istedi.

Japon Bakan Shiokawa, ABD Hazine Bakanı O'Neill'e bankaların ilerleme kaydettiğini, yeni yönetimin Japon mali kuruluşlarının yapısında değişiklik getirdiğini söyledi.

O'Neill, Shiokawa'ya Amerikan ekonomisinin doğru yönde ilerlediğini ve muhtemelen baharda yeniden canlanmaya başlayacağını iletti. O'Neill, Amerikan ekonomisinin bu yıl yüzde 3-3.5 büyüyebileceğini kaydetti.

Japon Bakan Shiokawa, O'Neill'e Japon yeninin değer kaybetmesi için manipülasyon yapmadıklarını, böyle de bir niyetlerinin olmadığını bildirdi.

Shiokawa ve O'Neill, ABD ve Japonya`nın her ikisinin de döviz kurunu bir politika aracı olarak kullanmaya niyetli olmadığında anlaştı.

Dünya ekonomisindeki yavaşlamanın da etkisiyle, Japon ekonomisi son 10 yıldır üçüncü kez durgunluğa girdi. Japonya başbakanı Junichiro Koizumi, bankaların batık kredilerin temizlenmesini reformlarının merkezine oturttu. Japon ekonomisindeki canlanma, esasen, fiyatlar genel seviyesinin sürekli düşmesi, bunun da kar, gelir ve büyümeyi küçültmesi nedeniyle engelleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle