GeriEkonomi ABD'den Çinli bankaya yaptırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Çinli bankaya yaptırım

Pekin yönetimi, Washington'un İran'a uygulanan yaptırımları aşmasında yardımcı olduğu ileri sürülen Çinli Kunlun Bankası'na karşı aldığı karara tepki gösterdi.

ABD'ye bankaya yönelik  yaptırımları kaldırması çağrısı yapan Çin, “Yaptırımlardan Çin-ABD ilşkileri  zarar görür” dedi.


Washington yönetiminin kararından sonra resmi haber ajansı Şinhua'ya  konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, “Umarız, ABD yönetimi hatalı  tavırlardan vazgeçer, yaptırımları kaldırır ve Çin-ABD dostluğunu sarsacak tavır  ve eylemlerden sakınır” diye konuştu.


İran'ın nükleer programının çözülmesi yolunda Çin'in etkin ve yapıcı bir  rol oynadığını savunan Sözcü Çin, sözlerine şöyle devam etti:


“Washington yönetiminin de dahil olduğu tüm taraflar ile işbirliği  içerisinde hareket ediyoruz. Fakat ABD, bizim endişe ve kaygılarımızı görmezden  gelerek Çinli şirket ve bankalara yaptırım uygulamaya devam ederse Çin-ABD  ilişkileri bundan büyük zarar görecektir.”

ABD Başkanı Barack Obama'nın onay verdiği İran'a uygulanacak yeni  yaptırım paketi, Çin'in Kunlun Bankası'nın yanısıra Irak'taki Elaf İslami  Bankası'nı da hedef alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle