GeriEkonomi ABD'de tüketici harcamaları binde 4 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de tüketici harcamaları binde 4 arttı

ABD'de Haziran ayında tüketici harcamalarındaki artışın beklenenden daha yüksek çıkarak binde 4 olduğu, gelirlerin ise binde 3 oranında arttığı bildirildi.

Amerikan Ticaret Bakanlığı rakamlarına göre ekonomideki gelişmeyi sürdürmenin anahtar gücü olarak görülen tüketicilerin Haziran harcamalarını işten çıkarmaların artması ve borsada meydana gelen değişimlere rağmen, daha da artırdıkları ortaya çıktı.

Amerikalıların gelirleri de önceki aya göre binde 1 oranında artarak binde 3'e çıktı. Mayıs ayında tüketici harcamalarında ise binde 3 artış görülmüştü.

Amerikalı yetkililerin harcama ve gelir rakamlarını enflasyona uyarlamadıkları bildirilirken, tüketici harcamalarının enflasyona uyarlanması halinde enflasyonun binde 2 artacağı belirtiliyor.

Ekonomi uzmanları iş piyasasında görülen ciddi daralmanın gelecek aylar içinde de devam etmesi durumunda, tüketici harcamalarının çökebileceğini bunun da ülkede iktisadi durgunluğa (resesyon) yol açacağını belirtiyorlar.

ABD'de Haziran ayında 114 bin kişinin işini kaybettiği ve işsizlik oranının yüzde 4.5'a yükseldiği bildirilirken, bazı uzmanlar, bu ay içinde 38 bin insanın işini kaybetmesiyle bu oranın yüzde 4.7'ye çıkabileceğini ileri sürüyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle