GeriEkonomi ABD'de son dört yılın en kötü haftası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de son dört yılın en kötü haftası

ABD'de son dört yılın en kötü haftası
refid:6978865 ilişkili resim dosyası

ABD'de kredi pazarında yaşanan tedirginlikler en büyük hasarı borsalara verdi. Yükselen petrol fiyatlarının da tedirginlikleri artırdığı piyasada ABD borsaları son 4 yılın en kötü haftasını yaşadı. Dow Jones sadece dün 200 puanın üzerinde değer kaybederken, haftayı 13 bin 265 puandan tamamladı.

Haftaya 13 bin 851 puandan başlayan Dow'da beş günlük değer kaybı yüzde 4.2 olarak kaydedildi. Satışların endeksin tarihinde ilk kez 14 bin puanın üzerine çıkmasından hemen sonra gelmesi de dikkat çekti. Borsalar böylesi kötü bir haftalık performansı en son 2003 mart ayında göstermişti. Dow Jones yılbaşına göre ise halen yüzde 6.4 primli durumda bulunuyor.

B/images/100/0x0/55ea1b38f018fbb8f86b9e6dorsalardaki düşüş ABD kredi pazarına ilişkin endişelerden kaynaklanıyor. Bazı fonların kapatılması, mortgage tahvillerinde yaşanan düşüş, Japon Yeni'nin dolar karşısındaki değer artışı ile carry-trade endişelerinin yeniden ortaya çıkması ve petrolün yeni zirve arayışı borsalardaki düşüşü derinleştiriyor.

Dün ABD'de açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen büyüme rakamları da düşüşe çare olamadı. Veriler ilk anda bir hareket yaratsa da, arkasından gelen satışlar piyasaya yeniden baskın çıktı. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 3.4 büyümesini değerlendiren FinansInvest Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, "ABD büyüme rakamı global kredi endişelerinin derinleşmesini engelledi ancak azalmasına yeterli gelmedi" yuorumunu yaptı. Tokalı, yatırımcıların net bir yön bulana kadar gelecek her kritik veriyi yakından takip edeceklerini belirtti.

PİYASALARDA NELER OLUYOR?

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle