GeriEkonomi ABD'de enflasyon endişesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de enflasyon endişesi

ABD'de binde 3 beklenen Mart ayı enflasyonunun binde 5 çıkması, ekonomi çevrelerinde endişe yarattı. Binde 0,4 çıkan "çekirdek" enflasyonda da son iki yılın en yüksek artışı kaydedildi.

Özellikle enerji ve ulaşım maliyetlerindeki artış yüzünden Mart ayında tüketici fiyatları yüzde 0,5 oranında arttı. Analistlerin Mart ayı için yüzde 0,3'lük bir enflasyon bekledikleri ifade edilirken, Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamların bu tahminlerin çok ötesinde olduğu kaydedildi.

Tüketici fiyatlarındaki Mart ayı artışları ile birlikte son dört aydır fiyatların istikrarlı şekilde yükseldinin de altı çizildi.Gıda ve enerji gibi değişken kalemler hariç tutulduğunda "çekirdek" enflasyondaki artışın yüzde 0,4 olduğunu açıklayan Çalışma Bakanlığı, bu artışın son iki yılın en yüksek enflasyon artışı olduğunu ifade etti. Son on yıl içinde sadece dört kez aylık çekirdek enflasyon rakamları bu seviyeye ulaşmıştı. Diğer ayların 2001 Kasım, 1996 Ocak ve 1995 Ocak ayları olduğu kaydediliyor.
 
Bazı ekonomi çevreleri, 2004 yılının başlangıcından bu yana artan enflasyon rakamlarının yıllık bazda yüzde 5,1'lik bir artışa denk geleceğini ifade ederken, analistler bu rakamın olduğundan fazla bir oranı yansıttığını belirtiyorlar.

Ancak Mart ayı istihdam ve perakende satış rakamları ile birleşen enflasyon oranındaki artışın artık geçmişte korkulan dezenflasyon ve fiyat düşüşleri döneminin geride kaldığını ispatladığı kaydediliyor. Yılın üç ayındaki enflasyon rakamlarının yıllık bazdaki değerinin aksine bazı analistler, 2004 yılı enflasyon rakamlarının yıllık bazda yüzde 1,5 ile 2 arasında gerçekleşeceğini öne sürüyorlar. 
  
Bu arada enflasyon rakamlarındaki beklenmedik artış yüzünden, Çarşamba günü sabah saatlerinde 10 Yıllık Hazine bonolarının satışında büyük bir tırmanma görülmekle birlikte, öğleden sonra bu hareketliliğin yavaşladığı kaydedildi.
  
Bono faizleri sabah saatlerinde yüzde 4,45'e kadar çıkarken, bu oran öğleden sonra yüzde 4,37'ye geriledi. Geçtiğimiz ayki enflasyonu etkileyen temel kalemlerin ise yüzde 1,9'luk fiyat artışı ile enerji, yüzde 1,1'lik artış ile havayolu ulaşım fiyatları ve yüzde 0,9'luk artış ile giyim sektöründen artan fiyatlar olduğu ifade ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle