GeriEkonomi ABD’ye 1 milyar dolarlık son dakika resti çektik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’ye 1 milyar dolarlık son dakika resti çektik

Hazine Müsteşarlığı, uzun süre sürüncemede kalan ABD’den gelecek 1 milyar dolarlık ‘Irak hibesi’ için, ‘Ekonomimiz iyi, bu paraya ihtiyacımız yok, başka yere verin’ dedi. ABD de, söz konusu 1 milyar doların Irak ve Afganistan için ayrılan bütçeye aktarmaya karar verdiğini duyurdu.

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi, Beyaz Saray’ın Türkiye için ayırdığı 1 milyar dolarlık yardımın ‘yakın gelecekte Türkiye tarafından kullanılması beklenmediğinden’ Irak ve Afganistan’daki harcamalar için ABD Başkanı George W. Bush tarafından hazırlanan 81 milyar dolarlık ek bütçeye devredilmesine karar verdi. Komite, bu kararını duyurmadan birkaç saat önce Türk Hazine Müsteşarlığı, ‘Ekonomideki iyileşme nedeniyle 1 milyar doları almayacağız’ açıklaması yaptı. Türkiye, 1 milyar dolarlık hibeyi almayacağını ABD’ye bildirdi ve hibenin başka alanlara aktarılmasını önerdi.

KOŞULLU YARDIM:

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi’nde yapılan oturumda, Türkiye’nin kullanımı için ayrılan 1 milyar doların (istenirse 8.5 milyar dolarlık krediye dönüşebilecekti) karşılığında, TBMM’den, Irak Savaşı sırasında ülke topraklarından kuzey cephesi açılmasına olumlu oy istendiği ileri sürüldü. Ancak bu para, TBMM’nin 1 Mart oylamasından sonra, savaş sonunda ortaya çıkabilecek olası ekonomik kayıpları karşılamak üzere, ABD yönetimi tarafından Türkiye’ye tahsis edilmişti. Bush’un Türkiye’ye yardım önerisi, ABD Kongresi’nden geçerken, Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahale etmemesi koşuluna bağlanmıştı.

TÜRKİYE KULLANMAYACAK:

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi, Bush’un ek bütçesini görüşürken, Türkiye’ye ayrılan bu paranın yakın bir gelecekte kullanılmayacağının yaygın kanı olduğunu da kaydetti. Komite, bazı dış yardım kalemlerinin ‘ya iyi tanımlanmamış veya normal bütçe sürecinde ele alınması gereken kalemler oldukları için’ kesildiğini belirtti. Söz konusu plan çerçevesinde dış yardım için geriye sadece 1.8 milyar dolar kalıyor. Bu para, Irak ve Afganistan’daki Amerikan askerlerine radyo, kamyon ve zırh sağlamak için kullanılırken, Afganistan’ın yeniden imarı, tsunaminin vurduğu ülkelere destek yardımı, uluslararası barış gücü görevleri ve savaş müttefiklerine sağlanan fon desteğinin bir kısmı kesilmiş olacak.

HAZİNE AÇIKLAMASI:

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi, 1 milyar dolarlık yardımla ilgili bu kararı alırken, Hazine Müsteşarlığı da dün sabah yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ABD ile finansman anlaşmasının imzalanmasından bu yana geçen süre içerisinde, Türkiye ekonomisinin üstün bir performans gösterdiği, ekonomide istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaştığı belirtildi. Açıklamada, bu dönemde enflasyonun tek haneli rakamlara gerilediği, faizlerde önemli düşüşler sağlandığı, kamu net borç stokunun milli gelire oranının hızla düşürüldüğü belirtildi.

DOĞRU POLİTİKALAR:

Hazine, ekonomideki bu performans ve Türkiye’ye artan güvenin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının peşpeşe artırdıkları kredi notları ve uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisi ile teyit edildiğini ileri sürdü. Açıklamada, ‘İzlenen doğru politikalar sayesinde, petrol fiyatları ve uluslararası faiz oranlarının yükselmesi gibi bazı olumsuz gelişmelerin ülkemize olan etkisi son derece sınırlı düzeyde kalmıştır’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle