GeriEkonomi ABD’ye 1 milyar dolarlık ihracat tehlikede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’ye 1 milyar dolarlık ihracat tehlikede

ABD’ye 1 milyar dolarlık ihracat tehlikede
refid:4892473 ilişkili resim dosyası

ABD’nin Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan (GTS) çıkarma ihtimalı hükümeti ve ihracatçıları tedirgin etti. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin ABD’nin GTS Programı’ndan çıkarılmasının ihracat açısından önemli sıkıntılar yaratacağını belirterek, "Türkiye’nin GTS’den çıkarılmaması için girişimlere başladık" dedi.

Tüzmen, Amerikan Ticaret Temsilciliği’nin 7 Ağustos’ta yayınlandığı bildiriyle, ABD’nin 144 ülkeye uyguladığı GTS Programı’ndan Türkiye dahil 13 ülkenin yararlandırılıp yararlandırılmayacağının" yeniden değerlendirileceğini bildirdi. "Türkiye bu program çerçevesinde ABD’ye sıfır gümrükle yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yapıyor" diyen Tüzmen, Türkiye’nin bu program dışında kalması durumunda bu kapsamdaki ihraç ürünlerinde ortalama yüzde 5 civarında gümrük vergisi ödemek zorunda kalacağını bunun da Türkiye’nin ABD pazarındaki payını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

MEKTUP YAZDIK:

Türkiye’nin GTS içinde kalması için söz konusu bildiri yayınlanır yayınlanmaz girişimlere başladıklarını bildiren Tüzmen, "Amerikan Ticaret Temsilciliğine ve Amerikan Ticaret Bakanlığına bir mektup göndererek Türkiye’nin ABD’nin 144 ülkeye uyguladığı genelleştirilmiş tercihler sistemi dışına çıkartılmamasını istedik. Türk ihracatçısı yeni gümrük tarifeleri ile karşılaşması durumunda kar marjlarını düşürmek veya mevcut fiyatlarını artırmak zorunda kalacak" diye konuştu. Türkiye bu kapsamda Amerika’ya altın mücevher, doğal taşlar, zeytinyağı, bakır kablolar, alüminyum levhalar, seramik gibi ürünler ihraç ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle