GeriEkonomi ABD: Türkiye'de enflasyon nisanda düşmeye başlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Türkiye'de enflasyon nisanda düşmeye başlar

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, stand-by'lı ilk enflasyonun açıklanmasından bir gün önce hazırladığı Türk ekonomisiyle ilgili raporu Washington'a gönderdi. Raporda, ‘‘Yüksek çıkan ocak ayı enflasyonu, hedefler için çok ciddi başarısızlık değil. Nisanda enflasyon düşmeye başlar’’ denildi.

ABD, ocak ayı enflasyon rakamlarını, ekonomi programında bir başarısızlık olarak değerlendirmenin çok ciddi bir hata olacağını; programın yolunda gitmesi halinde enflasyonun nisan ayından itibaren düşmeye başlayacağını bildirdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki son ekonomik gelişmeleri değerlendiren bir rapor hazırlayarak Washington'a gönderdi. Hürriyet'in edindiği raporda, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile varılan Stand-by düzenlemesinin ardından Türk ekonomisi; enflasyon, iç ve dış borçlanma faiz dışı fazla, kur ve para politikaları, dış ticaret, bütçe gelirleri açısından analiz edildi.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından bir gün önce hazırlanan raporda, ‘‘Ocak ayı rakamlarının beklenenden daha yüksek çıkacak’’ tesbiti dikkat çekerken, şöyle denildi:

‘‘Hükümet enflasyonla mücadele programı için güçlü bir başlangıç yaptı, Ancak enflasyonda geçmişten devralınan bir atalet durumu var. Yılın ilk ayına ilişkin göstergeleri buna göre değerlendirmek gerekir.

Raporda, Londra ve İstanbul piyasalarıyla görüşmeler yapıldığı da belirtilerek, ‘‘Bu görüşmelerde ilk aya ilişkin verilerden bir çıkarsama yapmaktan kaçınılmasını ve programda güçlü bir başlangıca ve hükümetin taahhüdüne odaklanmanın önemini tekrarladık’’ ifadesi yer aldı.

ÜÇ AY ÖNEMLİ DEĞİL

ABD Büyükelçiliği'nin raporunda, programın tamamen yolunda gitmesi durumunda, enflasyon oranlarındaki düşüşün Nisan ayında başlayacağı kaydedildi.

Raporda; Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası üst düzey yöneticilerinin Ocak ayına ilişkin TEFE ve TÜFE rakamlarının, piyasaların beklentisinden daha yüksek çıkacağına ilişkin sözlerine de atıf yapılarak, ‘‘Ama bu sözleri ve 20 yıl boyunca iki haneli yüksek enflasyonun yol açtığı ataletini gözardı eden piyasalar, ilk rakamlara olumsuz tepki vereceklerdir’’ denildi.

Raporda, ‘‘İlk ay ve ilk üç ayın görece yüksek rakamlarına bakarak, bundan ‘program başarısızdır' şeklinde bir kanıya varmanın çok ciddi bir hata olduğu uyarısında bulunmak istiyoruz’’ ifadesi yer aldı.

Raporda, Hazine'nin iç borç yükünü kontrol altına almaya başladığı belirtilerek, dış borçlanmadaki başarısı, Merkez Bankası rezervlerinin durumu da övüldü.

Raporda özel sektörün de ücret ayarlamalarını, yüzde 25 enflasyon hedefine göre yapacağı da vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle