GeriEkonomi ABD sorguladı, Türkiye’de reklam skandalı patladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD sorguladı, Türkiye’de reklam skandalı patladı

ABD sorguladı, Türkiye’de reklam skandalı patladı
refid:3373445 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük üçüncü reklam ajansı IPG’nin Türkiye’deki şubesi olan ‘McCann Erickson Türkiye’de yolsuzluk yapıldığı iddiaları yabancı basına konu oldu. Wall Street Journal ve Retuers ajanslarına göre, şirketin Türkiye’deki iki ajansında topam 46.3 milyon dolar kayıtlara girmedi.

Bu şirketlerden çok sayıda kişinin kovulduğu iddia edilirken, McCann Erickson Türkiye’nin başındaki Pınar Kılıç, ‘Görevimin başındayım’ dedi.

BÜNYESİNDE McCann Erickson ve Lowe Worldwide gibi reklam ajanlarını da barındıran dünyanın üçüncü büyük reklam ajansı Interpublic Group of Cos Inc (IPG) mali yolsuzluk iddiaları ile çalkalanıyor. Reuters, Wall Street Journal gibi dünyanın önde gelen haber ajansı ve gazetelerindeki haberlere göre, IPG’nin 2000-2004 yılları arasındaki muhasebe kayıtlarında görünmeyen toplam 514 milyon dolarlık bir ‘açıktan gelir’in olduğunu ortaya çıktı. Bu kaçağın yüzde 80’inin IPG’nin farklı ülkelerdeki 7 ajansında bulunduğu belirlendi.

EN BÜYÜK KALEM TÜRKİYE:

En büyük mali yolsuzluk ise, IPG’nin Türkiye’deki iki ajansı olan McCann Erickson Türkiye ile Foote Cone & Belding Türkiye’de yapıldığı ortaya çıktı. 2000-2004 yılları arasında McCann Erickson Türkiye’nin 31.8 milyon dolar, Foote Cone & Belding Turkiye’nin ise 14.8 milyon dolarlık gelirini muhasebe kayıtlarında göstermediği kaydediliyor. Böylece, Türkiye toplam 46.3 milyon dolarlık mali yolsuzluk ile, IPG’nin en fazla gelir kaçırdığı ülke durumuna geliyor. Yabancı ajans ve gazeteler, ortaya çıkan mali yolsuzluk sonucunda McCann Erickson Türkiye’nin başında bulunan Pınar Kılıç ile birlikte çok sayıda çalışanın görevden alındığını yazıyorlar. Ancak, Pınar Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, yolsuzluk iddialarını yalanlayarak, şöyle dedi:

GÖREVİMİN BAŞINDAYIM:

Wall Street Journal’ın kaynak gösterildiği ve Türkiye dahil dünyadaki diğer ofislerde de yolsuzlukların tesbit edildiğini belirten haberi, ben de sizin gibi medyadan öğrenmiş bulunuyorum. Oldukça şaşırdığımı belirtmeliyim. Her yıl olduğu gibi ve her McCann ofisinde de olduğu gibi bu yıl da McCann Worldgroup İstanbul olarak rutin denetimlere tabi tutulduk. Denetimler sonucunda, ne denetleyen firma yetkilileri, ne de McCann Worldgroup üst yönetimi tarafından sözü geçen haberde yer aldığı gibi herhangi olumsuz bir sonuç tarafımıza bildirilmemiştir. Yazıda görevini kötüye kullanan kişilerin görevlerine son verildiği belirtilmiştir. Bizim ofisimizde böyle bir durum da söz konusu değildir. Üst düzeyde görevli tüm arkadaşlarım görevlerine devam etmektedir.’

OLAY NASIL GELİŞTİ:

IPG, geçtiğimiz eylül ayında çalışanların görevlerini kötüye kullunması sonucu muhasebe kayıtlarının tahrif edildiğini ve müşterilerden kayda geçmeyen ve gereğinden fazla ödemeler alındığını açıklamıştı. ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) bu açıklamalarla birlikte, IPG’de geniş çaplı bir inceleme başlattı. Bu arada, şirkete de 2000-2004 yılları arasındaki mali tablolarını yeniden açıklaması için 30 Eylül 2005’e kadar süre tanınmıştı. Ancak bu süre dolmasına karşılık şirket bu yıllara ilişkin mali tablolarını açıklayamamıştı. Uzmanlar son olarak General Motors ve Bank of America gibi müşterilerini kaybeden IPG’nin iç finansal sorunlarının çok sayıda sözleşme iptaline neden olmasından çekiniyorlar. Grup tarafından, bu yıl gelir kayıtlarında 145 milyon dolarlık bir kayıp olduğunu belirtilmiş, 2004 yılı ön mali sonuçlarına göre ise grubun 6.2 milyar dolar geliri bulunduğu açıklanmıştı. Grubun nakit ve nakit benzeri varlıklarının 1.6 milyar dolar ve toplam borcunun ise 2.3 milyar dolar olduğu bildirilmişti.

Reklam devini sarsan 7 yolsuzluk olayı

McCann Erickson Türkiye

2000-2004 yılları arasındaki 31.8 milyon dolarlık net gelirin kayıtlara geçmemesi, düşük gösterilmesi.

McCann Erickson Yunanistan

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin 12.7 milyon dolar düşük gösterilmesi.

McCann Erickson Hollanda

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin 7.2 milyon dolar düşük gösterilmesi.

McCann Erickson Azerbaycan, Ukrayna, Özbekistan, Bulgaristan ve Kazakistan

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin toplamda 8.6 milyon dolar düşük gösterilmesi.

Foote Cone & Belding Türkiye

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin 14.5 milyon dolar düşük gösterilmesi.

Foote Cone & Belding İspanya

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin 10.5 milyon dolar düşük gösterilmesi.

Media First ABD

2000-2004 yılları arasında net gelirlerin 10.8 milyon dolar düşük gösterilmesi.

Kontrol mekanizmamızı iyileştireceğiz

ABD
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından çok kapsamlı bir soruşturmanın ortasında olan IPG, son birkaç yıldır sürekli üst yönetim kabinesinde değişiklik yapıyor ve 1990’larda satın aldığı 10’larca şirketi de birleştirmeye çalışıyordu. IPG Başkanı ve CEO’su Michael Roth ise ‘İlk olarak finansal kontrol mekanizmamızı iyileştirmek ve bu mali sorunları geride bırakmaktır’ dedi. Roth, şirket içindeki birçok yolsuzluk ve görevi suistimal olayıyla ilgilenmek için daha fazla zaman harcamayı planlıyor. Roth, özellikle sorunların odağında olan şirket iştiraki Lowe Worldwide’nin yeniden yapılanması için çalışacağını ve hiçbir iştiraklerini satmayı planladığını belirtiyor.

Müşterilerini birer birer kaybediyor

SEC
incelemesi altında bulunan IPG, 2002 yılından beri 4’üncü Chief Financial Officer (CFO)’sunu göreve getirdi. Grup içinde yaşanan bu olumsuzluklar, Bank of America gibi önemli bir müşterinin 600 milyon dolarlık pazarlama bütçesinin yönetimini Omnicom Grubu’na vermesine neden oldu. Aynı şekilde, General Motors 3.5 milyar dolarlık, Lowe’s ise 315 milyon dolarlık IPG ile olan reklam sözleşmelerini iptal ettiler.

IPG: Yolsuzluğa karışan işten çıkarttıldı

IPG
yaptığı açıklamada, görevini sustimal edenlerin grupla ilişkisinin kesildiğine işaret ederek, suçun işlendiği yerlerdeki devlet ve düzenleyici otoritelerin yasalara aykırı işlemlerden haberdar edildiği ve kayıpların telafi edilmesi için hukuki işlemleri başlattığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle