GeriEkonomi ABD ‘sert önlem’ mesajı verdi, dolar 1.37’yi gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ‘sert önlem’ mesajı verdi, dolar 1.37’yi gördü

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz komitesinin önceki gün yaptığı toplantının ardından gösterge faizi beklendiği gibi 0.25 puan yükseltmesine rağmen, raporunda enflasyonu önlemek için sert tedbirler alabileceğine işaret etmesi liranın dolar karşısında ocak ortalarından bu yana en düşük seviyesine inmesine, gösterge faizin de yıllık en yüksek düzeyine çıkmasına neden oldu.

EURO/DOLAR 1.30’A İNDİ:

FED’in bu açıklaması ve gelen enflasyon datası geçen yılın Haziran ayından bu yana yedinci kez çeyrek puan artırılan faizlerin önümüzdeki dönemde daha hızlı artırılabileceği beklentilerini destekledi. Bu da son iki haftadır aynı beklentiyle gelişmekte olan piyasalarda yaşanan çıkışı hızlandırdı. ABD’nin gösterge olan 10 yıllık tahvillerinde alımı güçlendirdi ve getirisini de geçen temmuzdan bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Yine dolar Euro karşısında son bir ayın en düşük seviyesine indi ve Euro/dolar paritesi 1.30 seviyelerine kadar indi.

İLK ETKİ DÖVİZDE OLDU:

FED açıklaması ve şubat ayı enflasyon datasının ilk etkileri kaçınılmaz olarak döviz piyasasında görülürken piyasada denge bozuldu ve dolar 1.37 seviyesine kadar tırmandı. Serbest piyasada dolar 1.3600 YTL’den, Euro 1.7800 YTL’den güne başladı. Daha sonra yabancıların yaptığı yoğun alımlarıyla dolar 1.37 seviyesine çıktı. Daha sonra gelen kár satışları ise doların 1.36 seviyesinde sakinleşmesini sağladı. Dün borsada da aşağı yönlü bir seyir vardı. Borsa güne 800 puan düşüşle başladı. İkinci seansta toparlanma olsada endeks yüzde 3 değer yitirerek 24.439 puandan kapandı. Teknik olarak 24.300 desteğini koruyan endekste yüzde 4-5’e yakın bir gerileme söz konusu olabileceğine dikkat çekiliyor. Ancak kısa vadede tepki alımlarının geleceği belirtiliyor. Bonoda ise kağıt bazında çıkışlarla faiz yüzde 18 bileşiklere çıktı. Yabancı fonların uzun vadeli kağıtlarda pozisyonlarını korudukları dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle