GeriEkonomi ABD’li yapımcı Tayland’da rüşvet verdi, Hollywood’u ‘soruşturma’ korkusu sardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’li yapımcı Tayland’da rüşvet verdi, Hollywood’u ‘soruşturma’ korkusu sardı

ABD’li yapımcı Tayland’da rüşvet verdi, Hollywood’u ‘soruşturma’ korkusu sardı
refid:12251392 ilişkili resim dosyası

Hollywood, ilk defa uluslararası çapta bir yolsuzluk ve rüşvet davasına tanık oldu.

ABD’de bir film yapımcısının yurtdışında kamu görevlilerine rüşvet verdiği iddiasıyla yargılanması, Hollywood’a bomba gibi düştü. Tayland’da uluslararası bir film festivali düzenlemek amacıyla kamu görevlilerine rüşvet vermekle suçlanan film yapımcısı Gerald Green ise tüm iddiaların asılsız olduğunu söyledi. ABD’de enerji, ilaç ve maden sektörlerinden sonra Hollywood’un da Adalet Bakanlığı’nın yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının odaklarından biri olacağı yorumları yapıldı.

İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan haberde, ABD’li film yapımcısı Gerald Green eşi Patricia, Tayland’da turizm yetkililerine rüşvet vererek Federal Yolsuzluk Yasası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları belirtildi. Bangkok’ta uluslararası bir film festivali düzenlemek amacıyla sözleşme yapmak için kamu görevlilerine rüşvet verdikleri iddia edilen karı-koca Green’lerin haklarındaki suçlamaları kabul etmedikleri ifade edildi. Suçsuz olduklarını savunan Green’lerin Los Angeles’ta görülen davasında ikinci haftaya girildiği kaydedildi.

Baş ağrısı olacak

Adalet Bakanlığı ise Green davasıyla ilgili olarak resmi bir açıklamada bulunmazken, Financial Times, bakanlığın bundan sonra Hollywood için bir baş ağrısı haline dönüşeceği yorumunu yaptı. Gazete, ABD’de enerji, ilaç ve maden sektörlerinden sonra Hollywood’un da Adalet Bakanlığı’nın yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının odaklarından biri olmasının beklendiğini yazdı.
Haberde Green’in, orijinal adı ‘Rescue Dawn’ olan ‘Şafak Harekatı’ adlı 2006 yapımı Hollywood filminin yapımcısı da olduğu belirtildi. Başrol oyuncusu Christian Bale, yönetmenliğini ise Werner Herzog olan filmde Amerikalı savaş pilotu Dieter Dengler’in gerçek yaşam hikayesinden esinleniliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle